Virtuális Erőmű Program (VEP) XIII. Díjátadó Gálája a tervezett 2022. novemberi időpont helyett csak 2023. kora tavaszán kerülhet megrendezésre

Tisztelt Díjazottunk!

Kedves Partnerünk!

 

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Parlamentben jövő év tavaszáig minden külsős rendezvény megrendezési joga felfüggesztésre került

Ennek megfelelően a Virtuális Erőmű Program (VEP) XIII. Díjátadó Gálája a tervezett 2022. novemberi időpont helyett csak 2023. kora tavaszán kerülhet megrendezésre.   

Minden partnerünk szíves megértését kérjük a tőlünk kívül álló ok miatti csúszás okán.

Mivel az idei év kiemelt sikereket és minden korábbit meghaladó eredményeket hozott, a rendkívüli helyzet ellenére még az év vége előtt nagy nyilvánosságú sajtótájékoztatót tartunk, illetve egy összefoglaló videót is megjelentetünk. Mindemelett minden nyertes pályázónknak, jövőbeli díjazottunknak hamarosan megküldjük az elnyert címhez tartozó logót, valamint igény esetén elektronikus formában a tanúsítványt is - ennek igényét kérjük, válaszlevélben jelezzék. 

Mivel a tavaszra csúszó díjátadó a 2022-es évet fedi le, az, ill. annak köre nem vonatozik a 2023-as évre. A VEP XIV., 2023-mas Díjátadó Gáláját - reményeink szerint – 2023. őszén már rendes menetrend szerint rendezhetjük meg.

PARADIGMAVÁLTÓ PROGRAM INDULT EL A HAZAI EGÉSZSÉG-SZEKTOR TELJES MEGÚJÍTÁSÁRA – ELSŐKÉNT FEJÉR MEGYÉBEN

A NEMZETKÖZILEG IS EGYEDÜLÁLLÓ KLÍMAVÉDELMI PREVENCIÓS PROGRAM A VIRTUÁLIS ERŐMŰ (VEP) TULAJDONOSÁNAK KEZDEMÉNYEZÉSÉRE EGY KÖZÖS EGÉSZSÉGFEJLESZTÉSI ÉS BETEGSÉGPREVENCIÓS MINTAPROGRAMRA ALÁÍRT ÚJ TÁRSADALMI SZERZŐDÉSSEL FEJÉR MEGYÉBEN INDULT ÚTJÁRA AZ A VIRTUÁLIS EGÉSZSÉGKÖZPONT (VEK) NEVŰ PROGRAM, AMELY NEM KEVESEBB CÉLT TŰZ KI MAGA ELÉ, MINT A TELJES HAZAI EGÉSZSÉGGEL KAPCSOLATOS KÖZGONDOLKODÁS, AZ ÁLLAMI ÉS A MAGÁNEGÉSZSÉGÜGY ÁTALAKÍTÁSNAK ELŐMOZDÍTÁSÁT ÉS ÁTÁLLÍTÁSÁT PREVENCIÓS ALAPOKRA – BELEÉRTVE A MOZGÁSFEJLESZTÉST, A MINŐSÉGI ÉS ELLENŐRZÖTT TÁPLÁLKOZÁSKIEGÉSZÍTŐKET A HIGIÉNIAI ÉS A SZŰRŐ ESZKÖZÖK HASZNÁLATÁNAK NAGY LAKOSSÁGI MÉRETEKBEN VALÓ KITERJESZTÉSÉT – KÜLÖNÖS FÓKUSSZAL A FIATALOKRA ÉS A CSALÁDOKRA.

 
 

 A magyar lakosság számos betegségben a fejlettségi szintünk által indokoltnál hátrébb áll. Mindemellett lassan haladt a prevenció előtérbe helyezése az egészégügy területén, pedig nemzetközi kutatások igazolják, hogy egy egység preventív költés 4 egység betegkezelési, vagy szociális költséget vált ki (előz meg).

A C19 szomorú halálozási statisztikájának értelmezésében is egyértelműen felmerül a magyar lakosság rossz általános egészség szintje és gyenge ellenállóképessége.

A fenti problémára született innovatív megoldás a VIRTUÁLIS EGÉSZÉGKÖZPONT (VEK) program elindítása, melynek fő célja, hogy prezentábilissé tegye és komplex rendszerben mutassa be az egészségért való aktivitás elemeit, eredményeit és mindezt egy olyan, egyre növekvő kórházban vizualizálja virtuálisan, aminek szerencsére már sosem kell felépülnie.

Vezérszlogenje: A LEGJOBB EGÉSZSÉGÜGYI (KIADÁS) AZ, AMIRE NINCS SZÜKSÉG! A LEGJOBB KÓRHÁZ, VAGY EGÉSZSÉGKÖZPONT AZ, AHOVÁ SOSEM KELL BEFEKÜDNÜNK!

A program különösen, de nem kizárólag kell, hogy a fiatalokat célozza, de fontos a verseny és tömegsport közti kohézió erősítése is – mindezt komoly social media és online támogatással.

Mindezt komoly média-kommunikációval, mérföldkövekkel, díjazási eseményekkel (verseny) és más ösztönzőkkel – közte applikáció, influenszerek, stb – támogatva, 4 fő beavatkozási irány mentén: 

a) egészséges és rendszeres, szakemberek által segített testmozgás (tömegsport), 

b) egészséges táplálkozás-kiegészítés, 

c) egészségesebb környezetet támogató higiénia és fertőtlenítés,

d) megelőző szűrővizsgálatok kiterjesztése

 melyeket egységes, modern üzemeltetési és elszámolási rendszerek támogatásával.

Az új, a prevenciót fókuszba emelni kívánó egészégmodell bevezetésére a Fejér Megyei Önkormányzat vendéglátói és alapítói szerepvállalása és a programot megálmodó és megalapító, azt az Országos Kórház Főigazgatósággal (OKFO) együttműködésben bevezetésre előkészítő Molnár Ferenc kezdeményezésére és alapítói beszédét követően eddig hazánkban példa nélküli széles társadalmi támogatottsággal és annak szerződésbe foglalásával: a megyei egészségügyi szakmai szereplők (orvos kamara, gyógyszerész kamara, kórházak, ellátó helyek képviselői), az állam képviselői (a Kormányhivatal, a Megyei önkormányzat), a mozgással és sporttal, ill. gyógytornával foglalkozó szakmai szövetségek képviselői, a megyei közoktatás és szakképzés vezető szereplői, a témával kiemelten foglalkozó civil szereplők, a megyei felsőoktatási intézmények, ill. azok vezetői, a vállalkozói szövetségek vezetői írtak alá a Kormányhivatal dísztermében.

Az új szövetséggel Fejér megyében az országban elsőként elindított Fejér Megyei Közösségi Virtuális Egészségközpont Programot (FEVEK) követi, gyűjti, versenyezteti és díjazza az egészséghez kapcsolódó preventív erőfeszítéseket, azok eredményeit és létrehozóit.

 Tudást és közösséget épít. Jó mintákat emel ki és oszt meg. Szemléletet teremt és formál.

A program jogtulajdonosa Molnár Ferenc a sajtó kérdésére elmondta, hogy ugyan a munka még csak most kezdődik el igazán, de már a következő hetekben egészségnapokra kerül sor Székesfehérváron és Dunaújvárosban is a kórházakkal együttműködésben, s hamarosan elindul az EgészségFejlesztési és Prevenciós Témahét nevű közoktatási projektelem is – melyben valamennyi alap és középfokú oktatásban részt vevő diákot szeretnének bevonni. 

A frissen szült édesanyák gyorsabb és hatékonyabb regenerációját segítő egyik első VEK mintaprojekt, a VÉNUSZ Posztnatális Program szintén Fejér megyében debütálhat 2022-2023-tól – a kismamák számára lehetőséget nyújtva a szülés utáni gyorsabb felépülésre és gyógyulásra. 

A FEVEK mintájára cél lesz 2023-tól valamennyi megyében hasonló, közös megállapodáson alapuló program elindítása és az országos központi projektelemek megkezdése is – a szakmapolitikai felelősökkel együttműködésben – jelentette ki a program vezetője.

Jelentkezés a 2022-es Virtuális Erőmű Program (VEP) pályázataira

Az új, innovatív, mesterséges intelligenciával működő, tanuló algoritmussal támogatott chatbottal már tudnak pályázni a 2022-es Virtuális Erőmű Program (VEP) pályázataira.

2022-ben meghirdetett pályázataink:

Hol és hogyan tudok belépni, hogy részese legyek a programok sikerének?

Virtuális Erőmű Program:
A VEP Kelet-közép Európa legnagyobb, Európai Bizottsági díjas, és az ENSZ számára Áder János volt köztársasági elnök által bemutatott zöld erőműve 795MW-os teljesítményével már a 2. legnagyobb villamos erőmű lenne hazánkban.


Miért érdemes csatlakozni? Mit nyújtanak a programok tagjaiknak?
2020 őszétől a programjaink minden érdeklődőt várnak, nem csak azokat, akik Kiválósági pályázatainkon keresztül kívánják megméretni magukat és ezzel bekerülni a díjátadóinkra, hanem azokat is, akik akár szponzorként, akár tagként részesei szeretnének lenni Kelet-közép Európa legnagyobb fenntarthatósági sikerprojektjének és egyben közösségének.

Tagjaink és támogatóink:

  1. lehetőséget kapnak, hogy hozzáférjenek a programok nyertes mintaprojektjeinek nem csak a mindenki számára elérhető show-room kártyáihoz, hanem azok részletes és tételes leírásához is – ezzel hozzájuk hasonló típusú, de már sikeres projekteket megvalósító szereplőktől tanulhatnak és vehetnek át jó gyakorlatokat,

  2. egy, csak a tagok részére megnyitott fejlesztési forrás-igény gyűjtő felületen keresztül beküldhetik részünkre a 2030-ig tervezett energetikai, hulladékos, vagy egészség-megőrzési és betegség-prevenciós igényeiket – amiket egybe gyűjtve és rendszerezve a Mi6 a Kormányzat és a pénzügyi piacok vezető szereplői felé stratégia javaslattal él a megfelelő források és pályázatok biztosításának igényével,

  3. logóikkal, címereikkel felkerülnek a programok web-es felületeire és a legnagyobb támogatók és a legjobb partnerek kiemelt sajtólehetőséghez juthatnak,

  4. kizárólagos lehetőségük lesz további térítéstől mentesen részt venni az egyes tématerületek kiválósági pályázatain, hogy törekvéseik elismerésével, díjazott partnerként is felkerüljenek a virtuális showroom-okba és sajtónyilvános gálán díjazzuk projektjeiket,

  5. szabad helyek függvényében részt vehetnek parlamenti díjátadó rendezvényeinken – amint azok megrendezésére lehetőség nyílik.

A programhoz csatlakozni egész évben van lehetőség, azonban Őszi Kiválósági Pályázatunkra a regisztrációk beadásának határideje 2022. október 15. Az ez után érkezett pályázatokat csak a tavaszi díjátadó keretében tudjuk díjazni.

MEGALAKULT AZ YBL MIKLÓS ÉPÍTŐIPARI KUTATÁS-FEJLESZTÉSI, INNOVÁCIÓS ÉS OKTATÁSI TUDÁSKÖZPONT

A Saint Gobain Magyarországgal, több egyetemmel és kutatóhellyel, oktatási és foglalkoztatási szereplőkkel és vállalkozásokkal partnerségben létrejövő új központot megalapító dokumentumot Dr. Molnár Ferenc, mint alapító, a Virtuális Erőmű Program (VEP) és a Virtuális Hulladéklerakó Program (VHP) nevében is ellátta aláírásával.

Az új központ célja a fenntartható fejlődést és a körkörös gazdaságot a jelenleginél jobban szolgáló építőipari szakember gárda, szervezési és menedzsment rendszerek felépítése, ill. annak támogatása – digitalizált folyamatokkal.

Az építőipar az építési tevékenység a magyar nemzetgazdaság egyik alapvető húzó ágazata, amely tevékenyen hozzájárul a gazdasági növekedéshez, ugyanakkor az elmúlt években erejét meghaladva komoly túlkeresletes helyzetben próbált megfelelni azoknak a piaci kihívásoknak, amely elé a fejlesztési és beruházási piac, ill. a környezeti és társadalmi elvárások állították.

A hulladékok ökoszisztéma szemléletű hasznosítása, a fenntartható fejlődéshez illeszkedő energia-és anyaghatékony kivitelezés, illetve a KKV-s és lakossági igények tömegesen, elfogadható áron való kiszolgálását biztosító digitalizált előkészítés és lebonyolítás-menedzsment szintje nem követte az elvárásokat – egyben jelentős gazdasági ás klímavédelmi lehetőséget hordoz. Ennek kiaknázásához egyes K + F + I projektek felgyorsítására, az oktatási és képzési szint emelésére, illetve új, mesterséges intelligenciával és IT-val támogatott megoldások bevezetésére van szükség az építőiparban.

A Saint-Gobain Hungary Kft. kezdeményezésére Pilisvörösváron létrejövő új YBL Miklós Építőipari Tudásközpontnak éppen ezek generálására jön létre, melyben Virtuális Erőmű (VEP) és Hulladéklerakó Programok (VHP), illetve az azokat működtető Magyar Innováció és Hatékonyság Kft (Mi6) mellett alapító tag lett két magyarországi Egyetem (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Pannon Egyetem) a Felnőttképzők Országos Szövetsége és a Munkaadók és a Gyáriparosok Országos Szövetsége is.

A Saint-Gobain Hungary Kft. 2021-ben az „év zöld vállalata” címet vehette át a Parlamentben a VEP 10 éves jubileumi díjátadó gáláján többek között egy olyan dekarbonizációs elemzés és akcióterv a VEP-el és annak szakértőivel való elkészítéséért, amelynek megvalósítása a Párizsi célokkal összhangban 2050-re zéró karbon szintre csökkentené a vállalat kibocsátását, és amely azóta a Saint-Gobain párizsi központjában is mint globális jó gyakorlat került az asztalra és hamarosan elindulhat a nemzetközi kiterjesztése.

Dr. Molnár Ferenc, a VEP és egyben a Mi6 tulajdonosa elmondta: a klímavédelem és a fenntartható fejlődés felé vezető úton is a Delphoi jósda ajánlásának megfogadásával („Ismerd meg önmagad!”) indulhatunk el – ehhez kellenek a fenntarthatósági és klímavédelmi, ill. dekarbonizációs felmérések és elemzések és ezek alapján tűzhetők csak ki az egyéni és kollektív célok.

Molnár, aki 2006-2007-ben a kezdeményezője és egyik szerzője is volt az első magyar Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia elkészítésének mintaként emelte ki a Saint-Gobain-nel közös decarbonizációs elemzést, amely alapul szolgálhat majd más – magas költsége okán elsősorban nagyobb – vállalatok részére is, de elismerően szólt hazánk összteljesítményéről is ezen a téren, hiszen az utóbbi 2-3 évben szakértői becslések szerint közel 600-800 ilyen elemzés készült Magyarországon.

Ennek a komoly mértéknek 60-70%-a önkormányzatoknak, ill. társulásainak klíma, vagy fenntarthatósági stratégia címén, ill. akciótervként (SECAP), a fennmaradó több mint 1/3 pedig vállalati célközöségnek készült. Büszkén emelte ki, hogy a VEP szakértői hálózata cégként, vagy magánszemélyként közel 200 ilyen munkában vettek, vagy vesznek részt – kisebb-nagyobb mértékben, amely munkák kb. fele piaci szereplőket, másik fele önkormányzatokat érint. A klíma- és fenntarthatósági stratégiák „piaca” Molnár elmondása szerint kiválóan és jó példa módjára működik hazánkban: egy egyedi, és nyugat-európai árszinteket is elérő, komolyan versenyző, vállalkozási célcsoportú szegmens érintő elemzések (több 10 e, akár 100 e EUR-s árakkal) mellett a Kormányzat és az EU központi minta-modelljének (a fenntarthatósági és klímastratégiákra a KTSz, a SECAP-okra a Covenant of Major’s standard) köszönhetően az európai árszint töredékén, kvázi fillérekért készülnek a közösségi megrendelőknek szóló szakértői munkák: kisebb településekre 3-500 e Ft-os, nagyobb városokra, vagy MJV-kre 1-2 M-s nettó átlagos árakon.

Az összehasonlíthatóságot és mérhetőséget is támogató elemzési sablonok mellett a kapcsolódó uniós kiírások (TOP, EFOP és KEHOP) is komoly árkorlátokat tartalmaznak: a KEHOP 1.2.1-beli br. 20 M-s teljes pályázati összeg kevesebb mint 10%-a fordítható stratégia-alkotásra. A fennmaradó 90% szemléletformálásra és helyi akciókra költhető el – ami komoly és minőségi partnerséget és fenntartható közösségek építésének lehetőségét is biztosítja.

Jellemző helyzet, hogy a VEP csapata az alacsony önkormányzati szakértői árak okán több esetben (2021-ben közel 50 önkormányzatnál) teljes körűen le is mondott az ellenszolgáltatásról, hiszen a szerződések jogi költségét alig érte volna el a díjazás, és csupán társadalmi felelősségvállalásként, ingyenesen készítették el – a jellemzően kis méretű – települések dokumentumait, sőt még az Európai Bizottsági elfogadást is leegyeztették Brüsszellel. Ezzel követendő példát is állítva a többi piaci szereplő elé a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségből – jegyezte meg a Mi6 tulajdonosa.


Virtuális Erőmű Program (VEP) 10. jubileumi Parlamenti Díjátadó Gála

A VIRTUÁLIS ERŐMŰ PROGRAM (VEP) TULAJDONOSÁNAK KEZDEMÉNYEZÉSÉRE A PARLAMENTBEN MEGALAKULT AZ ELSŐ NEMZETI KLÍMAVÉDELMI SZÖVETSÉG – MÁR CSAK PAKS ELŐZI MEG A VIRTUÁLIS ZÖLD ERŐMŰVET, AMI 2021-RE ELÉRTE 2030-AS VÁLLALÁSAIT

Közel kétéves előkészítő munka eredményeképpen a Virtuális Erőmű Program (VEP) 10. jubileumi Parlamenti díjátóján került sor Magyarország legnagyobb méretű klímavédelmi és fenntarthatósági szövetségének hivatalos létrehozására. A VEP tulajdonosának ötlete alapján felállított NKSz-ben az ország megyéi és a Virtuális Erőművet üzemeltető Mi6 részvételével a teljes országot lefedő fenntarthatósági hálózat jöN létre és épül fel a következő években.

A VEP közben minden várakozást felülmúlva nőtt és 2021-re elérte 2030-as céljait: Paks után hazánk második legnagyobb erőműve lett.  

Kelet-közép Európa piacvezető, Európai Bizottsági díjas, ENSz és EU-s jógyakorlat fenntarthatósági mintaprojektje, a Virtuális Erőmű Program (VEP) 10 éves jubileumi, egyben XII. díjátadó gálája, melyet Dr. Áder János köztársasági elnök fővédnökölt, valóban ünnepire sikerült.

A VEP tulajdonosa és ügyvezetője, Dr. Molnár Ferenc ismertetve a VEP utóbbi 2 évének eredményeit bejelentette: a VEP minden várakozást túlszárnyalva olyan mértékben nőtt 2020-2021-ben, hogy mostanra elérte a 2030-as céljait. Már csak Paks kapacitása nagyobb, mint a legtisztább magyar erőműé.

Kitért arra is, hogy ebben a két évben gyakorlatilag a teljes önkormányzati szektort sikerült a program mellé állítani, közben – számos új, innovatív, mesterséges intelligenciával támogatott megoldással – közel 10-szeresre nőt a vállalkozási tagok száma, és elindult a lakossági VEP is – saját közösség-építési applikációval és az ingatlanok felújítását műszaki szakmailag és állami támogatás-elérés szempontjából is segítő új start up-okkal.

A program védnöke, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnöke, Dr. Szili Katalin kiemelte, hogy: Magyarország legnagyobb zöld erőműve, egyben immáron a 2. legnagyobb erőműve, CO2 egyenértékben, sőt „virtuális erdőben” is ki tudja fejezni idéntől eredményeit: a VEP hazánk éves CO2 kibocsátásának közel 10%-át váltaná ki, azaz több, mint 2 teljes megye méretével azonos a CO2 kiváltása. Mindez virtuális erdő egyenértékesben: kb. 7,5%-pontos erdősültség-növekménnyel, és ehhez 6,1 M virtuális tölggyel és közel 3,8 M HA kontinentális virtuális erdővel egyenértékű.

A legzöldebb önkormányzat díjat idén Pécs városa, a legzöldebb vállalkozásét a Saint Gobain Magyarország a legzöldebb megyéét pedig Fejér megye vehette át, de a legnagyobb energia-megtakarítást hozók között volt a MOL, a Penny Market, az Avalon Park, a Teva Gyógyszergyár és a HELL Energy Magyarország is. 

Stratégiai megállapodás született az ELTE-vel, a Vállalkozók Országos Szövetségével (VOSz) és az Országos Kórház Főigazgatósággal (OKFO) is.

A VEP a pandémia ellenére 2 év alatt közel 1000, elsősorban vidéki klímavédelmi és fenntarthatósági célú szemléletformáló rendezvényt valósított meg. Az ezeken és digitális felületein elért lakosok száma meghaladja az 1 Millió főt, azaz a teljes magyar lakosság 10%-át.

Az idei év legnagyobb sikerének azt tartja Molnár a 2030-as célok elérése mellett, hogy a Megyei Önkormányzatok Szövetségének (MÖOSz) aktív közvetítésével, közel kétéves tárgyalás-sorozat eredményeképpen valamennyi megye társalapítói belépésével, a VEP kezdeményezésére és tagsága mellett létrejöhetett Magyarország legnagyobb klímavédelmi hálózata, a Nemzeti Klímavédelmi Szövetség (NKSz).

A Szövetség célja – amely az Alkotmányból vezeti le a jövő generációk jogát egy fenntartható világhoz – , hogy minden olyan szervezet és személy klímavédelmi törekvéseit támogassa, akik alkotó és együttműködési szándékkal tenni szeretnének a klímaváltozás ellen. Ehhez egy megyénkénti KlímaPont szervezetrendszert is létrehoznak majd a jövőben.

Kiemelkedő siker, hogy a VEP kockázati tőke-alapjának segítségével a közel 100 jelentkezőből az utóbbi években 15 céget mentoráltak és juttattak komoly (van akit milliárdos) forráshoz az EMVITIS digitális platformjának is köszönhetően, amelynek mintáját azóta már több állami cég is átvette. Ebből 8 cég esetében sikerült az exit is – azaz  a piaci célra való értékesítés.

A VEP tulajdonosa hangsúlyozta, hogy a VEP jövő időszaki legnagyobb vállalkozása a „lakossági VEP” felfuttatása amelyben egy új, fiataloknak szóló frontális online és applikációra alapozott klímaplatform, a V-Go mellett, egy mesterséges intelligenciával támogatott, a vidéki lakossági ingatlanok felújítását szakmailag és támogatás-szervezésben is segítő, egyszerű, egyablakos online program az EMZBI (Első Magyar Zöld Beruházás-szervező Integrátor modell) segíti majd a lakosságot a legrezsicsökkentőbb, egyben a legolcsóbb felújítás megtervezésében és finanszírozás, ill. kivitelezés-szervezésében. Erre a VEP már egy új startup-ot is alapított.

A hazai építkezés mellett visszatér a nemzetközi bővítés is: a pandémia ellenére egy direkt brüsszeli forrást elnyerve erre a célra, újra expanzív nemzetközi kiterjesztést is elindít a VEP, de a korábbiaktól eltérően immár pénzügyileg önfenntartó, ún. franchise modellben – első körben 6 Európai országot megcélozva.

Áder János Strasbourgba is a VEP-et viszi magával

“A legtisztább energia az amit meg sem termelünk - a sok kicsi megtakarítás pedig egyben már sokra megy” - Áder János köztársasági elnök a VEP két legfontosabb jelmondatát idézve indult útra az Európa Tanács ülésére Strasbourgba.

Az államfő a 2019-es ENSZ csúcs után most ismét a VEP modellt ajánlja a klímaválság egyik lehetséges megoldásaként - most elsősorban Európa vezetői részére. 

Az Európai Bizottság közben a lakossági VEP (az EMZBI, mint a lakossági ingatlanok felújítását támogató innovatív VEP startup  https://www.emzbi.hu/) nemzetközi bevezetésének lehetőség-elemzésére 5 Európai országban (közte többek között Angliában, Olaszországban és Portugáliában) komoly összegű közvetlen brüsszeli támogatást ítélt meg a VEP-et működtető Mi6 részére.  

A VEP ezzel - a Koronavírus nemzetközi mozgásokat korlátozó hatása ellenére - a története során legnagyobb hazai növekedést hozó 2021-es év utolsó negyedévében újra komoly nemzetközi expanziót is elindít, ráadásul immár piaci alapon, franchise rendszerben kiépítve az egyes régiós központokat.

ÓRIÁSI VEP SIKER: 2019-ES REZSICSÖKKENTÉSI BÓNUSZ JAVASLATUNK UTOLSÓ ELEMÉT, A ZÖLD CSOK-OT IS ELFOGADTA A KORMÁNY ÉS AZ MNB

A Virtuális Erőmű Program (VEP) eddigi legnagyobb sikere: hamarosan mindenki számára elérhető lesz az MNB és a Kormány részére a VEP tulajdonosa által kidolgozott és a napokban elfogadott "Zöld CSOK" megoldás.

Dr. Molnár Ferenc, a VEP tulajdonosa (https://www.molnarferencphd.hu) és vezetője még 2019-ben terjesztette a döntéshozók elé "Rezsicsökkentési Zöld Bónusz csomag" néven azt a szakmai javasltát, amely többek között a CSOK-hoz kapcsolódó további zöld beruházási kedvezményre irányuló részeket is tartalmazta.

A "Zöld CSOK" néven javasolt kamat-elengedési ötletet közel 1,5 évig tartó szakmai egyeztetések után fogadta el a Kormány és az MNB azt követően, hogy a javaslat csomag több másik eleme (50%-os lakossági épület-felújítási támogatás, stb) már korábban támogatást kapott.

Rendkívül örülünk és nagyon büszkék vagyunk!

Bővebben a programról: https://forbes.hu/.../csok-szja-otthonteremtes-novak.../


Ezúton köszönjük Dr. Szili Katalin miniszterelnöki megbízottnak, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnökének és a VEP védnökének elismerő szavait a programmal kapcsolatban!

VIRTUÁLIS ERŐMŰBŐL VIRTUÁLIS ERDŐ: VIRTUÁLIS ERDŐ EGYENÉRTÉKBEN MÁR IDÉNRE MEGCSINÁLTA HAZÁNK ÁLTAL VÁLLALT ÉVTIZEDES ERDŐSÍTÉSI PROGRAMOT A VEP CSAPATA

A pandémia alatt minden korábbinál nagyobbat növő Virtuális Erőmű Program (VEP) partnerei által megtakarított CO2 mennyisége mára olyan mértéket ér el, hogy az egyenértékű egy közel 400 ezer hektáros kontinentális erdősítéssel, vagy 3-3,5 millió tölgyfa ültetésével – azaz CO2 alapon nagyságrendileg kiváltja a teljes tervezett magyar erdősítési program nagyságát. 

tree-4450514_1920.jpg

Kelet-Közép Európa vezető fenntarthatósági keretprogramja a VEP, amit az EU a TOP3 energiahatékonysági kezdeményezése közé választott, és mára Interreg Europe és ENSZ mintaprojekt is, eddigi eredményeit egy soha fel nem épülő erőműben fejezi ki. Ez a program megtakarításaiból épülő, „virtuális erőmű”, amely a 4. legnagyobb erőmű lenne hazánkban, ha megépült volna, de a jelenlegi növekedési ütem alapján az őszi parlamenti díjátadóig lehetséges, hogy a 2030-as cél elérése is megvalósul, azaz fél év múlva már a 2. helyre lép előre Paks után. 

Egy karbon-kutatási mintaprojekt keretében a VEP szakembereinek most lehetősége nyílt arra, hogy az erőművi eredményeket ne csak „negatív”, hanem „pozitív” módon is kiszámíthassák, ezzel is adva egy új és talán még képiesebb és közérthetőbb megértési módot a fenntartható fejlődés érdekében tett munkájuknak. Ez az új mérték a Virtuális Erdő, vagy pontosabban: a „virtuális erdő egyenérték”, azaz annak az erdőtelepítési mennyiségnek a nagysága, amelyet teljes élettartama alatt elért CO2 megtakarításokkal összességében egyenértékű CO2-t tudna megkötni.  

A (tögy)fa-mértékben meghatározott számok még a VEP tulajdonosát is meglepték. „Magunk sem gondoltuk volna, hogy Magyarország erdőterületeinek (kb. 1.930.000 ha) közel 1/5-ét, tehát 400 ezer ha-t, egyben a 20%-ról 25%-pontra való erdősítés kormányzati tervével közel azonos mértékű eredményt értünk el a programunkkal – annak a CO2 megtakarítását, kiváltását tekintve” – nyilatkozta Molnár Ferenc a VEP tulajdonos-ügyvezetője.  

„Az elképesztő eredmény, amely már most 3-szor nagyobb mint az 1 millió fa ültetését néhány éve kitűző civil kezdeményezés célszáma. Ez persze elsősorban nem a VEP csapatának, hanem annak a fenntarthatósági közösségnek köszönhető, akiknek az áldozatos munkája révén ezek a megtakarítások megszülettek: az egyes vállalatoktól, az önkormányzatokon és közintézményeken keresztül a legkisebb magánházakig” – tette hozzá Molnár Ferenc, aki azt is kiemelte: „Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy a fák és erdőink értékét nem, vagy nem csak a CO2 megkötő képességük adja. Az erdők klímaszabályozási, ökoszisztéma stabilizáló és számos egyéb pozitív hatását a Virtuális Erdő nem tudja teljeskörűen biztosítani, de ez egy komoly lépés annak irányába, hogy képszerűvé és közérthetővé tegyük a széles nyilvánosság számára is sok kicsi sokra megy elvét és a közösségi összefogasban rejlő elképesztő erőt és lehetőséget”. 

A fák és növények védelme és fontossága kapcsán a VEP tulajdonosa beszélt arról is, hogy 2020-ban indította újtára az idén szintén parlamenti díjátadóját, az első önálló díjátadó gálát tervező komplex népegészségügyi programját: a Virtuális EgészségKözpont Programot (VEK), amelynek célja a mozgás- és táplálkozás, illetve a higiéniás lehetőségek fejlesztésével és kiterjesztésével az egészségesen eltöltött életidő növelése. A VEK egyik fontos része az ún. „planetáris egészség” modul, melynek fókuszában a természet és az ember, ill. szűkebben az erdők és az emberek kapcsolatából levezetett mozgási, keringési, pszichés és egyéb gyógyító és egészség-megőrző elemek állnak.  

Beszélt arról is, hogy a 2019-es köztársasági elnöki ENSZ bejelentéshez hasonló megtiszteltetés a saját és a VEP csapata részére, hogy a virtuális erdősítési program kutatás eredményei és a planetáris egészséghez kapcsolódó kérdések saját standot kaphatnak a Vadászati Világkiállításon – nemzetközileg is bemutatva és jó mintává téve az innovatív és unikális magyar teljesítményeket.

Passzold vissza, Tesó! – használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány

Lapul a fiókban egy-két régi mobil? Most végre a helyükre kerülhetnek!

Negyedik éve fut a „Passzold vissza, Tesó!” elnevezésű, használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány, amelyet a Jane Goodall Intézet hirdetett meg és amelyhez a PTE és a kamara 2 éve csatlakozott, a Baranya Virtuális Erőmű Program keretében.

Az idei első kampányszakasz 2021. május 1–én indult és június 30–ig tart.

A kampány egyre népszerűbb, 2018 óta több mint 640 helyszínen, összesen 2,5 tonna mobiltelefont gyűjtöttek a résztvevők.

Az együttműködő szervezetek célja a kampánnyal, hogy minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet és ezekhez használt töltőket vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot, és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét.

Mobiltelefonjainkhoz olyan ásványok szükségesek, melyek kitermelése súlyos környezetvédelmi veszélyekkel jár, ráadásul a munkát gyakran rabszolgasorba kényszerített gyerekek végzik. Ilyen a koltán bányászat is, mely Afrika szívében gorilla-populációk élőhelyét dúlja fel. Az esőerdők irtása kézenfogva jár az orvvadászattal, melyek együtt fokozottan védett fajokat sodornak a kihalás szélére.

Gondold végig, hogy szükséged van-e új telefonra, hozzd el régi telefonjod a gyűjtőpontokra! A körforgásos gazdaság elvei szerint a visszagyűjtött telefonokból a feldolgozás során kinyert fémek újrahasznosításra kerülnek.

„Minden egyes cselekedet számít. Minden nap, minden ember tehet a változásért!” Dr. Jane Goodall


A kampányban résztvevő vállalatok, szervezetek, intézmények, magánszemélyek a következő módon juthatják el a használt készülékeket: http://kovet.hu/passzold-vissza-teso-kampany/

A cégeknek, vállalatoknak, intézményeknek nem kell külön regisztálniuk, hanem az összegyűjtött telefonokat a fenti linken megadott elszállítási lehetőségek kiválasztásával tehetik meg, megadva a dobozon zárójelben, hogy Pécsi Tudományegyetem – BAVEP és küldjék meg a zoldegyetem@pte.hu címre a feladó szervezet nevét, kapcsolattartó nevét, e-mail címét, a feladás módját, időpontját, a feladott csomag tömegét és a csomagban található mobiltelefon/GPS/táblagép számát. A visszagyűjtő dobozokban kizárólag adatmentes és használaton kívüli mobiltelefont, GPS-t, táblagépet lehet elhelyezni. Kérjük, ne dobjanak bele egyéb elektronikai berendezéseket! 


Nem a kampány keretében, de amennyiben van olyan informatikai eszköz (asztali számítógép, laptop, táblagép), ami leselejtezésre vár, de működőképes és hátrányos helyzetű települések, vagy eszközhiánnyal küzdő közoktatási vagy más intézmények részére felajánlanád, azt a zoldegyetem@pte.hu e-mail címre jelezzd és keresünk rá célintézményt.

Harmadszor is Energiatudatos Vállalat címmel ismerték el Coop üzletláncot

A 2018-as és 2019-es év után tavaly immár harmadik alkalommal ismerték el Energiatudatos Vállalat védjeggyel a COOP Gazdasági Csoport fejlesztéseit. A kitüntető címet a köztársasági elnök által fővédnökölt, az Országgyűlés Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsa által védnökölt, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. által működtetett Virtuális Erőmű Program energiahatékonysági kiválósági pályázatának keretein belül kapta meg az üzletlánc. 

A 2011-ben elindított Virtuális Erőmű Program (VEP), és az általa működtetett energiahatékonysági kiválósági pályázat célja, hogy a fenntarthatósági kezdeményezéshez csatlakozó vállalatok, illetve állami intézmények, önkormányzatok, iskolák éves energia-megtakarításait erőművi kapacitásra számítja át, így meghatározza, hogy mekkora erőműre nincs szükség a megtakarításoknak köszönhetően. Az eddig igazolt megtakarításokból „felépült” virtuális erőmű kapacitása már Magyarország negyedik legnagyobb erőművének felel meg. A 2030-ra kitűzött cél, hogy hazánk második legnagyobb erőművi kapacitásának megfelelő megtakarítást érjen el a program, amely mára megyei szintre és határainkon túlra is kiterjedt. A VEP program analógiájára és a preventív gondolkodás jegyében közel két éve az energia mellett más területeken is elindultak fenntarthatósági programok, így a Virtuális Hulladéklerakó Program, amely a le nem rakott hulladékmennyiséget, valamint a Virtuális Egészségközpont Program, ami pedig az el nem végzett egészségügyi beavatkozásokat számszerűsíti. 

A VEP keretein belül a COOP Gazdasági Csoport üzletfejlesztéseit 2018 és 2019 után 2020-ban immár harmadik alkalommal ismerték el Energiatudatos Vállalat védjeggyel. A jelenleg is tartó pandémiás helyzet következtében elmaradt tavalyi hivatalos Parlamenti díjátadó miatt, a kitűntető címet idén a Co-op Hungary Zrt.  irodájában szűk körben Dr. Molnár Ferenc, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. ügyvezetője adta át Tóth Gézának, a Co-op Hungary vezérigazgatójának, aki az elismerés kapcsán elmondta: „Örömmel vettük át ezt a tanúsítványt, mivel a COOP Csoportnak évek óta egyik fontos célja, hogy minél fenntarthatóbb, energiatudatosabb irányba vigye a tagvállalatait. Ez nem csak éghajlati, de versenyképességi kérdés is, hiszen az élőmunka terhei után az energiafelhasználás költségei a legjelentősebbek, ezért 2016-ban elindítottuk ismételt boltmegújítási programunkat.” A csoportszintű fejlesztések középpontjában a fenntarthatóság, az energia-és környezettudatosság áll. Az üzletlánc meggyőződése, hogy közel 2300 üzletének hosszútávú és fenntartható üzemeltetése leginkább az energiahatékonyság mentén valósítható meg, amelyhez elkészült egy tudatos, koncepció is. Ebben a cégcsoport energiastratégiája egyrészt az energiafelhasználás csökkentésére irányul, másrészt, hogy a felhasznált energiát megújuló energiaforrások révén biztosítsa. Mindkét esetben jelentősen csökken az üvegházhatású gázok – pl. széndioxid – kibocsátása.

Az üzletlánc működéséből eredő ökolábnyomának csökkentésére több területen folytatja beruházásait: hűtők utólagos üvegajtózása, az üzletek világításának LED-es korszerűsítése és a hűtési-fűtési rendszerek például hőszivattyús technológiai modernizációja. Tóth Géza kihangsúlyozta: „egyre több COOP-tagvállalat részben pályázati, részben saját forrásból egyre többet fordít energiatakarékossági, fenntarthatósági célokra, amit a jövőben szeretnénk még inkább kiterjeszteni, ösztönözni franchise partnereink körében.”

Az energiahatékonysági beruházások közül kiemelkedik a napelemes rendszerek kiépítése, amely a teljes Coop hálózaton belül már több mint 100 különböző teljesítményű napelemes rendszert jelent, aminek döntő része háztartási méretű kiserőmű (HMKE) kategóriába esik, 50 kW és az alatti teljesítményekkel. Az 500 kW alatti napelemes kiserőmű rendszerek telepítésére is van már példa, folyamatban van több ilyen méretű rendszer telepítése is a cégcsoport nagyobb logisztikai bázisainál. 

A Coop Csoport teljesítette korábbi pályázatában 2019-2020-ra tett vállalásait, tovább növelte a napelemmel működő üzleteinek számát, így 2020-ban már több mint 100 üzleten létesült solar HMKE rendszer. A mostani pályázatban ismertetett lezárult fejlesztések eredményeként a cégcsoport a teljes áramfogyasztásának közel 2%-át saját maga állította elő, valamint éves szinten több, mint 3 000 000 kWh villamos-energia megtakarítást ért el. A 2020-2021-es időszakra szintén a megújuló energiafelhasználás részarányának növelésére tett vállalást, mely szerint a Coop Csoport a 2020. év fennmaradó időszakában és a 2021. év folyamán legalább 40 üzleten valósít meg napelemes HMKE rendszer beruházást. Emellett az egyik logisztikai bázisnál 377 kW-os napelemes kiserőművet terveznek telepíteni. 

A környezettudatosság jegyében elektromosautótöltő-állomások kiépítése is elkezdődött. „Jelenleg 11 ilyen töltő áll a vásárlók rendelkezésére üzleteinknél. Egyre inkább alapvető, ha nem is követelmény, de elvárás az ezirányú igény, így folytatjuk a telepítéseket, az év második felében várhatóan további

7 töltő helyet alakítunk ki” – tette hozzá a Co-op Hungary vezérigazgatója. A COOP a hazai élelmiszerkereskedelmi szereplők közül 2017-ben elsőként indította el használt étolaj visszagyűjtő szolgáltatását. Mára 328 szupermarketben alapszolgáltatás, de összesen 529 üzletben érhető el olajpont, ami a vásárlók körében népszerű, eddig 140 ezer liter használt étolajat gyűjtött vissza az üzletlánc. Ez a szám év végére elérheti a 170 ezer litert. 

Dr. Molnár Ferenc, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: „a COOP-pal három éve vagyunk kapcsolatban, a cégcsoport azóta folyamatosan részt vesz programjainkon, és egyre jobb megoldásokkal támogatja a fenntartható fejlődést. Egymás után most már harmadik évben is olyan új innovatív projekteket, olyan zöld beruházásokat mutatott be, amelyek nagy mennyiségű kWh energia-megtakarítást eredményeznek. A cégcsoport felismerte, hogy az energiatudatos megoldásait láthatóvá is kell tennie a fogyasztóknak, mert egyre szélesebb az a tudatos vásárlói kör, aki számára fontos, hogy zöld és fenntartható helyről vásároljon. Bízunk az együttműködés bővülésében, mert társaságunk az üzletlánc törekvéseihez kommunikációs, illetve marketing, valamint reményeink szerint később akár forrásszervezési és finanszírozási támogatást is tud biztosítani.”

MOON Bike 2021

A Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. együttműködésében, a Virtuális Erőmű Program (VEP) és a Virtuális EgészségKözpont keretében idén is folytatódik a Pécsi Tudományegyetem által szervezett „MOON BIKE” kihívás, melynek a 2020-as évben a célja az volt, hogy 80 nap alatt virtuálisan eljussunk biciklivel a Holdra, azaz bárhol a világon együtt tegyünk meg összesen 384 400 km-t.

MOON Bike_1.jpg

A Moon Bike 2020 program résztvevői a mindennapi kerékpárhasználatuk során a vállalt határidőn belül, 62 nap alatt teljesítették a kitűzött célt, a Föld-Hold közötti távolságot, sőt szeptember 13-ig, 80 nap alatt összesen 937 531,72 km-t tekertek, azaz az eredeti kihívást többszörösen teljesítették. A projekt népszerűségét igazolja, több mint 600 aktív kerékpáros nemzetközi szinten „buzdított” mindenkit egészséges életmódra.

A program célja továbbá a környezetbarát kerékpáros közlekedés népszerűsítése. A Hold biciklivel történő jelképes elérése és a visszatérés támogatta a hazai mérséklési törekvéseket. A program végére 233,7 tonna CO2 kibocsátás megtakarítás realizálódott. A megtakarított üvegházhatású gáz mennyisége 3400 db, 50 éves fa egy teljes vegetációs időszakban megkötött CO2 tömegével egyenlő.

A 2021. május 15-én induló „MOON BIKE 2021” kihívásban a tavalyi teljesítmény elérése, megdöntése mellett kisebb túrák megtételére is bíztatják a követőket.

Részkihívásként adott hétvégéken meghirdetik pl. a Pécs-Orfű-Pécs, a Velencei-tó kör, kb. 30-30 km-es, ténylegesen vagy virtuálisan is teljesíthető távokat, illetve a Mohács-Baja-Mohács, kb. 75 km-es túrát. A részkihívásokon – ha a járványhelyzet lehetővé teszi - helyszíni kitelepüléssel, szórakoztató programokkal népszerűsítik az egészség- és környezettudatos, fenntartható életmódot, valamint a kerékpáros közlekedést.

2020-hoz hasonlóan a kihíváshoz a közösségi médián keresztül bárki csatlakozhat. A tekerés szerelmeseinek nincs más dolguk, mint tekerni és bármilyen kerékpáros applikációt letöltve a telefonjukra a megtett távot screenshot kép formájában üzenetben vagy bejegyzésként elküldeni a MoonBike hivatalos Facebook oldalára.

Ha szobakerékpáron szeretnél indulni a kihívásban, csak le kell fotóznod a kilométeróra kijelzőjét a megtett távval és azt feltölteni. Minden nap összegzik a megtett kilométereket és beszámolnak arról, hogy éppen merre "járunk".

MOON Bike_2.jpg

Csatlakozz TE is a kihíváshoz, mely szobabiciklivel, túra – vagy országúti kerékpárral teljesítő, illetve hobbi kerékpározók és profi versenyzők által megtett kilométereket egyaránt várja. Nevezési, vagy regisztrációs díj nincs.

#KÖZÖSSÉG, #MOZGÁS, #EGÉSZSÉG, #KÖRNYEZETTUDATOSSÁG!

Töltsd le az applikációt, és mentsd meg a világot vidám küldetésekkel!

VEDD FEL A KESZTYŰT A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS ELLEN, ÉS CSINÁLD VÉGIG A JÁTÉKOS KÜLDETÉSEKET ÉRTÉKES NYEREMÉNYEKÉRT! RÁADÁSUL NEM CSAK A KÜLDETÉSEKET DÍJAZZUK, HANEM AZT IS, HA MINÉL TÖBB BARÁTODAT MEGHÍVOD!

Az APP-ot letöltő, és a néhány perc alatt megoldható kihívásokat teljesítő fiatalokra ugyanúgy milliós nyeremények várnak, mint az iskolákra, vagy azokra, akinek az ajánlásával a legtöbb új tag csatlakozik az APP-hoz! 

Névtelen.png

A Virtuális Erőmű Program (VEP) szakemberei a pandémia alatt több más innovációval együtt előkészítettek egy olyan digitális keretrendszert (V-GO), amely web-es és APPlikációs megoldással épít fenntartható közösségeket.

A V-GO applikáció a most április 19-én indult Fenntarthatósági Témahéten (FTH) debütált az iskolások körében és célja, hogy 1 év alatt 1 millió 25 év alatti fiatalt és több millió teljes lakossági partner töltse le, és használja aktívan.

V-go.png

A V-GO applikáció használata

1. Letöltés

Az applikáció letölthető IOS és Android rendszerű telefonokra is a következő linkeken:

2. Regisztráció

Az applikációba történő regisztráció nagyon egyszerű, ugyanis ezt kétféleképpen tudjuk megtenni:

a)      Létrehozunk egy teljesen új profilt e-mail címünk és egy jelszó megadásával

b)      A már meglévő Google vagy Facebook fiókunkon keresztül regisztrálunk.

 
Fontos, hogy amennyiben 16 év alatti diák regisztrál, ügy szükség van a szülő hozzájárulásához, amit egy nyilatkozat kitöltésével és visszaküldésével tudnak igazolni!

A diákok a regisztráció során megadott e-mail címre automatikusan megkapják a szülői hozzájáruló nyilatkozatot. A szülő által kitöltött és aláírt dokumentumot a v-go@mi6.hu e-mail címre kell visszaküldeni. A 16 éven aluli diákok a szülői nyilatkozat megérkezéséig is részt vehetnek a küldetésekben, azonban a küldetésekben elért eredményük csak akkor lesz értékelve és díjazva, ha visszaérkezik a szülői nyilatkozat. Amennyiben ez nem történik meg a 16 év alatti diákok esetében, úgy a regisztrációjuk és összes tevékenységük törölve lesz a rendszerből!

3. Az applikáció használata

A regisztrációt és a bejelentkezést követően a képernyőn megjelennek a küldetések, amiket a diákoknak teljesíteniük kell. A küldetések közül ki lehet választani, hogy melyiket szeretnénk elsőként megoldani.

A küldetések a következőek:

  • Fenntartható közösségek, a VEP

  • Klímabajnok

  • Vízőrzők

A Mi6 ügynökség vészhívása megérkezett: veszélyben a bolygó!
Dieg007 az ügynök egér újra meg kell, hogy mentse az egész teremtett világot - ezzel a jövő generációkat.
Harca során: a fiatalok segítségével megkeresi az anyag- és energia-megtakarításokat - ezzel megelőzve a hulladékok képződését és az energia-pazarlást.

Névtelen1.png

Minden küldetéshez tartozik egy 1-1,5 perces videó, aminek a megnézését követően a diákok tesztelhetik tudásukat különböző kérdéseken keresztül. Ez remek lehetőség, hogy a tanulók felmérjék ismereteiket, készségeiket és jártasságukat egy-egy témában.

4. Megosztás

Diego007 sikere csak eltökélt támogatónők és elszánt ügynökök segítségével lehetséges - hiszen barátok és segítség nélkül minden hős elbukna. Ezért erős fenntarthatósági közösség – a Mi6 fenntarthatósági ügynöki hálózat szervezését is támogatja az APP.

 

Az applikáció támogatója

A SAINT-GOBAIN MAGYARORSZÁG LETT „2020 LEGZÖLDEBB MAGYAR NAGYVÁLLALATA”

A VIRTUÁLIS ERŐMŰ PROGRAM (VEP) 2020-BAN IS ÉRTÉKELTE ÉS PONTOZTA MAGYARORSZÁG KÖRNYEZET- ÉS KLÍMATUDATOS, TÁRSADALMILAG FELELŐS VÁLLALATAIT. A PÁLYÁZATON TÖBB DIMENZIÓBAN IS KIEMELKEDŐ ÉRTÉKET ELÉRVE A SAINT-GOBAIN LETT MAGYARORSZÁG LEGZÖLDEBB NAGYVÁLLALATA.

A VEP 2020-AS KIEMELT VÁLLALKOZÁSI ÉS ÖNKORMÁNYZATI PÁLYÁZATI EREDMÉNYEINEK KIHÍRDETÉSÉT KELET-KÖZÉP-EURÓPA PIACVEZETŐ FENNTARTHATÓSÁGI PROGRAMJÁNAK VEZETŐI A MOST INDULÓ FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉTRE IDŐZÍTETTÉK, AHOL A VEP ÚJ LAKOSSÁGI PROGRAMJÁNAK ELSŐ ELEME IS ELINDÍTÁSRA KERÜL.

 A francia hátterű, több mint 350 éves Saint-Gobain, Európa egyik legpatinásabb folyamatosan működő társasága, a Párizsi Tőzsde egyik legrégebbi alapítású tagja. A Saint-Gobain a világ első 100 innovatív ipari csoportja közé tartozik, jelenleg több mint 1000 vállalatból áll, több mint 180 ezer főt foglalkoztat.

Mind a cégcsoport, mind annak magyarországi leánya minden eszközével támogatja a természetes és épített környezetünk ápolását, megóvását és körültekintő fejlesztését célzó tevékenységeket - a következő generációk lehetőségeinek fenntartására orientált, társadalmilag felelős modellben.

A Piros Attila által vezetett hazai divíziók 2020-tól kezdtek együttműködni a VEP szakembereivel azzal a nem titkolt céllal, hogy a Saint-Gobain Magyarország a cégcsoport fenntarthatósági mintaüzemévé válhasson. Az együttműködés keretében az anyag és energiaáramok komplex felmérésre kerültek és olyan célok vállalására kerül sor 2025-ig (azaz 5 éven belül), mint a nem újrahasznosítható hulladéktermelődés 50%-os csökkentése, vagy az ipari szennyvízkibocsátás 80%-kal való csökkentése a 2010-es bázishoz képest.

2050-ra vállalásra került a teljes körkörös gazdasági ökoszisztéma bevezetése, azaz hogy a cég ne termeljen nem újrahasznosítható hulladékot, továbbá, hogy akár innovatív, kacsolt fejlesztések révén is, de érje el a teljes karbonsemlegességet.

Elindult az energiafogyasztás radikális csökkentése, ill. a megújuló energiaforrások részarányának folyamatos bővítése és az üvegházhatású gáz kibocsátás megszüntetése – a megmaradó energia mixen belül, ill. ahhoz kapcsolódóan.

A Saint-Gobain bekapcsolódott a klímaváltozással összefüggő kérdésekkel foglalkozó non-profit szervezet, a Carbon Disclosure Project (CDP)-be. A VEP szakembereivel új Klímastratégia és Fenntartható Akcióterv is készül 2021-ben, amelyben a digitalizáció nyújtotta előnyük között: a kockázatcsökkentés és mindennemű környezeti baleset megelőzését célzó jelző és információs rendszer is megjelenik majd.

Bevezetésre került az az eljárás, hogy minden nagyobb üzleti, vagy beruházási döntés előtt fenntarthatósági hatástanulmányok készüljenek, melyek a helyi érdekeltekkel és szervezetekkel közösen kerüljenek megvitatásra – a lokális biodiverzitási optimum megtalálása érdekében.

 A vállalat termékeivel kiemelten támogatja az egyes épületek energia-hatékonysági és takarékossági felújítását.

A VEP új vállalkozásának a 10 év alatt 1 Millió lakóingatlant energetikai felújítását katalizálni kívánó Első Magyar Zöld Beruházási Integrátor Zrt. (EMZBI) első modell-programját támogatandó 8 szociálisan hátrányos helyzetű, többgyermekes család ingatlanjának olyan felújítására szövetkeztek a Saint-Gobain és a VEP szakemberei, amelyekben nem csak a komfortérzet lesz sokkal jobb a benne élők részére, de minimálisra csökken az épületek rezsije is. A projekt szociális célja mellett tudományos, kutatás-validációs célt is szolgál: ennek kapcsán gyakorlati számokkal kerül pontosításra az EMZBI ingatlan-felújításokat támogató, innovatív, mesterséges intelligenciával működő, digitális, egyablakos, a lakosságot és a KKV-kat egyarát támogató új eszköze és szolgáltatása a MAPAK, azaz az Első Magyar Projekt Automatizációs Központ, amellyel ingyenesen, vagy közel ingyen, egyablakosan és egyszerűen férnek majd hozzá a lakosok és a KKV-k az épületenergetikai felújításokhoz kapcsolódó uniós és hazai támogatásokhoz, a javasolt műszaki megoldások leirataihoz, ill. igény esetén banki, vagy egyéb forrásokhoz, kivitelezéshez, anyagokhoz, műszaki ellenőrzéshez, üzemeltetés-támogatáshoz és egyéb, közte biztosítási szolgáltatásokhoz.

A VEP és a Saint-Gobain Magyarország az EMZBI és a MAPAK kapcsán hosszú távú stratégiai együttműködésről határozott.

 

PÉCS LETT A LEGZÖLDEBB MAGYAR VÁROS

A VIRTUÁLIS ERŐMŰ PROGRAM (VEP) ÉS ANNAK A PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM (PTE) ÁLTAL VEZETETT HELYI ERŐMŰVE, AZ ÚN. BAVEP ÉS ABBAN IS KIEMELTEN A PÉCS VÁROS ÖNKORMÁNYZATÁVAL EGYÜTT 2019-TŐL ELINDULT EGYÜTTMŰKÖDÉSE EREDMÉNYEKÉPPEN ALIG EGY ÉV ALATT NAGYOTT LÉPETT ELŐRE A FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS ÉS A KLÍMAVÉDELEM ÜGYE PÉCSETT – A VEP VERSENYPÁLYÁZATA ALAPJÁN: 2020-BAN PÉCS LETT MAGYARORSZÁG LEGZÖLDEBB VÁROSA.

A városban, amelyben a VEP szakembereivel együtt új Klímastratégia és Fenntartható Energia- és Klímaakcióterv (SECAP) is készül 2021-ben alig egy év alatt 18 helyszínen került sor középületek energiatakarékossági és hatékonysági fejlesztésére, vagy indultak el ilyen jellegű beruházások – KEHOP és TOP források bevonásával.

Eközben a PTE, mint a BAVEP és a Zöld Egyetem hálózat koordinátora segítségével olyan országosan mintaértékű, vagy nemzetközileg is elismert innovatív fenntarthatósági programok bevezetésére került sor, mint a MOON Bike, a Zéró Emissziós Napok, vagyis a ZEN, vagy éppen a Tízezer lépés Pécsen.

A MOON Bike 2020 kezdeményezés célja az volt, hogy annyi kerékpáros aktivitást generáljon, mellyel 80 nap alatt meg lehet tenni a Föld - Hold távolságot, azaz 384 400 km-t. A kitűzött célt két hónap alatt sikerült kerékpáron és szobabiciklin teljesíteni, ezért a lelkes követők folytatták a biciklizést, és 80 nap alatt nemcsak visszaértek a Földre, de azt még négyszer körbe is tekerték.  Összesen a 80 nap alatt közel 1 millió km-t teljesítettek a kihívásban résztvevők, amivel: 233,7 tonna CO2 kibocsátás megtakarítás realizálódott.

A Zéró Emissziós Programban résztvevők 1 hét alatt a munkába járásuk során a jelenlegi Magyarország kerületével megegyező távolságot tették meg környezetkímélő közlekedési módon.

Az Európai Mobilitási Héten megszervezésre kerülő Tízezer lépés Pécsen ökocaching kihívás alkalmával megközelítőleg 250 fő teljesítette gyalogosan a 8 pécsi helyszínt érintő városi felfedező túrát.

A fejlesztésekkel és az innovatív, társadalmilag felelős programokkal megtakarított üvegházhatású gázok összmennyisége közel 3.500 db, 50 éves fa teljes vegetációs időszakban megkötött CO2 tömegével egyenlő mértékű, de megfelel annak a mértéknek is, mintha 10-12 öreg dízelautót örökre gyaloglásra cseréltek volna a helyiek, ami egy év alatt egészen kiemelkedő eredmény.

A város klíma- és energiaügyi elkötelezettségét, stratégiai gondolkodását jelzi, hogy Pécs 2030-ig a CO2 kibocsátását minimum 40%-kal szeretné csökkenteni a 2012-es szinthez képest – erősen építve a BAVEP szakmai támogatására. Pillanatnyilag is folyik a már végrehajtott és tervezett fejlesztések részletes elemzése annak érdekében, hogy még egyes, a 40%-on felüli vállalások is kivitelezhetők legyenek.

A VEP és a PTE mozgósításának is köszönhetően az április közepén induló Fenntarthatósági Témahétre (FTH) pedig a város szinte minden iskolája és diákja nevezett – ezzel is megerősítendő a társadalmilag felelős attitűdöt a helyi fiatalokban is. 

2021. 01. 01-én pedig elindult az ún. „Green AURA” projekt is, melynek célja a PTE és Pécs város energiahatékonysági, klímavédelmi fejlesztéseinek innovatív, vizuális eszközökkel való bemutatása, felhívva a hallgatók és a lakosság figyelmét a jó minták követésében rejlő lehet lehetőségekre.

INDUL A V-GO, A VEP FENNTARTHATÓSÁGI SZEMLÉLETFORMÁLÁSI ÉS KÖZÖSSÉGÉPÍTÉSI APPLIKÁCIÓJA – EZZEL MEGKEZDŐDIK A LAKOSSÁGI VEP ELSŐ ÜTEME IS

Az APP-ot letöltő, és a néhány perc alatt megoldható kihívásokat teljesítő fiatalokra ugyanúgy milliós nyeremények várnak, mint az iskolákra, vagy azokra, akinek az ajánlásával a legtöbb új tag csatlakozik az APP-hoz 

2021 tavaszán, a Fenntarthatósági Témahéten debütál 1.0 verzióban és őszre készül el a kvázi kész változata a V-GO applikációnak.  

Az APP háttértörténetében a Mi6 ügynökség vészhívása megérkezett: veszélyben a bolygó

Dieg007 az ügynök egér újra meg kell, hogy mentse az egész teremtett világot - ezzel a jövő generációkat. 

Harca során: a fiatalok segítségével megkeresi az anyag- és energia-megtakarításokat - ezzel megelőzve a hulladékok képződését és az energia-pazarlást.

Ebben segítenek neki virtuális ügynök eszközei: a VEP, a VHP és a VEK.

Sikere csak eltökélt támogatónők és elszánt ügynökök segítségével lehetséges - hiszen barátok és segítik nélkül minden hős elbukna. Ezért erős fenntarthatósági közösség – a Mi6 fenntarthatósági ügynöki hálózat szervezését is támogatja az APP.  

Egységben az erő - és minden kis hozzájárulás számít! 

És a végén győzni fog a jók szövetsége. És ez nem tündérmese. 

3x3 alapkihívással indul az mellyel 3 fejlesztési lépcsőben egymillió diákot, majd ősztől közel ennyi felnőttet is meg kívánunk szólítani itthon.  

A Virtuális Erőmű Program szakemberei egyformán fontosnak érzik a 8-18 éves korcsoportokon belül a kisiskolások, az általános iskola utolsó évfolyamaira járók, valamint a középiskolások szemléletformálását is, de a cél a teljes lakosság elérése és hálózattá szervezése a V-GO segítségével. 

V-Go! Mi megyünk - Gyertek Ti is velünk és Diég007-val! Mentsük meg újra a világot a Mi6 ügynökeiként

MOONBIKE 2021

Idén is folytatódik a Pécsi Tudományegyetem (PTE) által szervezett „MOON BIKE” kihívás, melynek a 2020-as évben a célja az volt, hogy 80 nap alatt virtuálisan eljussunk biciklivel a Holdra, azaz bárhol a világon együtt tegyünk meg összesen
384 400 km-t. 

MOON Bike_1.jpg

A Moon Bike 2020 program résztvevői a mindennapi kerékpárhasználatuk során a vállalt határidőn belül, 62 nap alatt teljesítették a kitűzött célt, a Föld-Hold közötti távolságot, sőt szeptember 13-ig, 80 nap alatt összesen 937 531,72 km-t tekertek, azaz az eredeti kihívást többszörösen teljesítették. A projekt népszerűségét igazolja, több mint 600 aktív kerékpáros nemzetközi szinten „buzdított” mindenkit egészséges életmódra.

A program célja továbbá a környezetbarát kerékpáros közlekedés népszerűsítése. A Hold biciklivel történő jelképes elérése és a visszatérés támogatta a hazai mérséklési törekvéseket. A program végére 233,7 tonna CO2 kibocsátás megtakarítás realizálódott. A megtakarított üvegházhatású gáz mennyisége 3400 db, 50 éves fa egy teljes vegetációs időszakban megkötött CO2 tömegével egyenlő.

A 2021. május 15-én induló „MOON BIKE 2021” kihívásban a tavalyi teljesítmény elérése, megdöntése mellett kisebb túrák megtételére is bíztatják a követőket.

Részkihívásként adott hétvégéken meghirdetik pl. a Pécs-Orfű-Pécs, a Velencei-tó kör, kb. 30-30 km-es, ténylegesen vagy virtuálisan is teljesíthető távokat, illetve a Mohács-Baja-Mohács, kb. 75 km-es túrát. A részkihívásokon – ha a járványhelyzet lehetővé teszi - helyszíni kitelepüléssel, szórakoztató programokkal népszerűsítik az egészség- és környezettudatos, fenntartható életmódot, valamint a kerékpáros közlekedést.

2020-hoz hasonlóan a kihíváshoz a közösségi médián keresztül bárki csatlakozhat. A tekerés szerelmeseinek nincs más dolguk, mint tekerni és bármilyen kerékpáros applikációt letöltve a telefonjukra a megtett távot screenshot kép formájában üzenetben vagy bejegyzésként elküldeni a MoonBike hivatalos Facebook oldalára.

Ha szobakerékpáron szeretnél indulni a kihívásban, csak le kell fotóznod a kilométeróra kijelzőjét a megtett távval és azt feltölteni. Minden nap összegzik a megtett kilométereket és beszámolnak arról, hogy éppen merre "járunk".

Csatlakozz TE is a kihíváshoz, mely szobabiciklivel, túra – vagy országúti kerékpárral teljesítő, illetve hobbi kerékpározók és profi versenyzők által megtett kilométereket egyaránt várja. Nevezési, vagy regisztrációs díj nincs.

#KÖZÖSSÉG, #MOZGÁS, #EGÉSZSÉG, #KÖRNYEZETTUDATOSSÁG!

MOON Bike_2.jpg
{ postion: fixed; left: 0; bottom: 0; right: 0; }