ÚJRATERVEZÉS 2.0

Az uniós összehasonlításban jelentősen leromlott hazai vidéki családi házak felújítása nem csupán szociális és lakhatási kérdés.


A sokszor szegény, leszakadó rétegek életében tartósan pozitív életminőségi változást csak olyan „újratervezéssel”, azaz komplex épület-felújítással érhetünk el, amelynek eleme legalább a födém, de lehetőség szerint a homlokzat szigetelése, továbbá egy kapcsolt tudás-átadás és szemléletformálás, azaz a legjobb energia- és anyagtakarékossági gyakorlatok mindennapi cselekvésekké történő alakításának ismeretté tétele - minden háztartásban.

A már több mint 15 éve a legjobb takarékossági gyakorlatok és minták bemutatásával és terjesztésével foglalkozó, EU és ENSz jógyakorlat Virtuális Erőmű Program (VEP) digitális szemléletformálási platformja az MVM V-Go applikáció legújabb változatában is kiemelt szerepet kap a lakossági szigetelések kérdése.
Az applikáció épít a VEP által finanszírozott kb. 2 000 lakossági ingatlan felújítását magába foglaló 2024-2025-ös, EKR alapú programja, valamint az ebben is szigetelési partnereként megjelenő Masterplast több tízezer ingatlan magába foglaló sikeres projektjeinek eredményeire - oktatóvideók formájában.

A Virtuális Erőmű Program lakossági fő üzenete egyszerű: első lépésként – az egyszerű magatartás váltással elérhető takarékosságok után – a „felfelé szálló meleg levegőt kell megőrizni”, hiszen a födémszigetelés olyan, önmagában is azonnal pénzben kimutatható megtakarítást eredményező akció, mely akár 30-40% energiamegtakarítást tud eredményezni, ezt pedig kiegészítve egy homlokzati szigeteléssel meg is felezhetjük téli fűtési költségeinket. Mindezt az EKR rendszerrel akár ingyenesen is elérhetővé téve a lakosság részére.

A Virtuális Erőmű Program működtetője, továbbá a Masterplast és partnerei jelenleg is azon dolgoznak, hogy lakossági energiatakarékossági, felújítási együttműködésük töretlenül folytatódjon az Energiahatékonysági Törvény módosítása után is, és 2025. nyarától az előző program sikeréhez hasonlóan a továbbiakban is több ezer, vagy tízezer vidéki ingatlan megújulását segíthessük.

INDUL: MVM-V-Go Fenntarthatóság Országos középiskolai egyéni tanulmányi verseny

„A legtisztább, legolcsóbb és legzöldebb energia az, amelyet nem fogyasztunk el, de még meg sem termelünk” TM

18 év alatti kitöltők esetén a szülő által kitöltött és aláírt szülői nyilatkozat dokumentumot a v-go@mi6.hu e-mail címre kell visszaküldeni a tanulmányi verseny időszak végéig, azaz 2025. június 23-ig. A szülői nyilatkozat letölthető innen

A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft (MI6 Nkft.) Magyarország jelentős zöld energetikai, fenntarthatósági célú nonprofit szervezete, melynek célja az energiatudatosság, energiahatékonyság, a klímaváltozás mérséklésének és az alkalmazkodásnak, valamint a fenntartható gazdasági, társadalmi megoldásoknak a támogatása. A MI6 NKft. több mint 15 éve indította útjára a Virtuális Erőmű Programot (VEP), amely energiahatékonysági és megújuló energia alapú jó gyakorlatok gyűjtésével és megosztásával, ill. projektek létrehozásával és megvalósításával segíti elő a hazai vállalatok, közintézmények, önkormányzatok és a lakosság energetikai szükséglet csökkentését. Ezen keresztül a fosszilis energiatermelő rendszerek kiváltását és megszüntetését egy olyan virtuálisan bemutatott építéssel valósítja meg, amely a sikeres zöld energetikai projektek energiamegtakarításaiból felépítve hoz létre egy olyan fosszilis erőművet, aminek a VEP sikere esetén sosem kell felépülnie. A VEP-hez közel egy évtizede iskolai programok is tartoznak. A MI6 Nkft. tevékenysége során a fenntarthatósági szemléletformálás kapcsán jelentős és értékes tapasztalatokra tett szert, melynek során óvodai, iskolai, önkormányzati és vállalati képzési, szemléletformálási programokat valósított meg.

A Kodolányi János Egyetem (KJE) küldetése, hogy oktatási helyszínein és a kapcsolódó térségekben a fenntartható gazdaság, a tudásgazdaság, a periférikus térségek felzárkózását segítő tudományterületeken oktasson, kutasson, innovációs szolgáltatásokat nyújtson. Az egyetem jövőképének egyik meghatározó eleme a fenntarthatóság. A Klímavédelmi és Fenntarthatósági Kutató Intézet létrehozásával az egyetem egy országosan meghatározó kiválósági, kutatási és tudásközpontot kíván kialakítani a fenntartható fejlődés területén.

A MI6 Nkft és a KJE stratégiai együttműködési megállapodást kötött annak érdekében, hogy együttműködjenek a fenntarthatóság területén, többek között tanulmányi versenyek szervezése, szakmai tartalmak közös fejlesztése, kommunikáció és PR tevékenységek kapcsán. Elsőként a magyar felsőoktatási intézmények közül a Kodolányi János Egyetem a fenntarthatóság témájában szervezett országos középiskolai versenyen való részvételt és elért jó helyezéseket a felvételi eljárásában is jutalmazza intézményi többletpontokkal, a KJE Felvételi Szabályzatában szereplő módon, a 2025-ös év felvételi eljárásai tekintetében. A versenyen jó helyezéseket elért diákok a VEP 2025. év Parlamenti díjátadóján is részt vehetnek, és díjazásban részesülnek.

1. A tanulmányi verseny kiírója

A tanulmányi verseny kiírója a Kodolányi János Egyetem és a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft.

2. A tanulmányi verseny céljai

A tanulmányi verseny lehetőséget biztosít arra, hogy a középiskolai tanulók körében tantárgyakon átívelve, a különböző tudományterületeken megszerzett ismeretek szintézisével erősítse a környezettudatosságot, a fenntarthatóságot és a természeti erőforrások megóvására hívja fel a figyelmet az alábbi szakmai területeken:

  • energiatakarékosság és energiatudatosság fejlesztése,

  • megújuló energiák megismerése,

  • a tudatos fogyasztói magatartás erősítésére

  • fenntarthatósággal kapcsolatos ismeretek bővítése

  • a természeti környezet és ökoszisztémák állapotával kapcsolatos ismeretek fejlesztése

  • a globális problémákkal és kezelésük lehetőségeivel kapcsolatos tudás fejlesztése

  • a klímaváltozás okaival, folyamatával és a válaszlépésekkel kapcsolatos tudás elmélyítése.

3. A tanulmányi versenyen résztvevők köre

A tanulmányi verseny országos. Minden működő köznevelési, illetve szakképző intézmény, -ahol középiskolai oktatás folyik, azaz gimnáziumok, szakgimnáziumok, technikumok - 12. és 13. évfolyamon tanuló és a regisztráció időpontjában tanulói jogviszonnyal rendelkező tanulója indulhat a tanulmányi versenyen.

4. A tanulmányi verseny anyaga, témakörei

A tanulmányi verseny formája: írásbeli feladatlap kitöltése (időtartam 100 perc, elérhető maximális pontszám 100 pont).

A feladatlap: 100 db, egyenként 1 pontos feladatot tartalmaz.

A feladatok a következő témakörökből tevődnek össze:

• Globális problémák a 21. században, okok és összefüggések,

• A klímaváltozás okai, valamint globális és hazai folyamata,

• A klímaváltozás mérséklése, alkalmazkodás,

• A természeti erőforrások, ökoszisztéma szolgáltatások típusai és jelentőségük, ökolábnyom, szénlábnyom

• Nemzetközi és hazai klíma- és energiapolitikák,

• Fenntartható gazdaság és társadalom,

• Energiatudatosság, energiahatékonyság, megújuló energiák,

• Körkörös gazdaság, anyagtakarékosság, hulladékgazdálkodás,

• Fenntartható közlekedés,

• Fenntartható települések,

• Fenntartható vízgazdálkodás

A versenyzőnek minden témakör minden feladatát meg kell oldania. A feladatok megoldásához bármilyen segédeszköz használható.

5. A tanulmányi versenyen való részvétel módja, a tanulmányi verseny elérhetősége

A tanulmányi versenyfelhívás a https://www.mi6.hu és a https://www.kodolanyi.hu honlapokon érhető el 2025. május 12-től.

A verseny online módon kerül megszervezésre az MVM V-Go webapplikációban. Az MVM V-GO applikáció a v-go.hu honlapon érhető el a következő linken: https://www.v-go.hu.

A Web Applikáció fekete gombra kattintva indul az alkalmazás.

6. A tanulmányi versenyre való jelentkezés módja

Jelentkezni a tanulmányi versenyre a V-Go web applikáción keresztül történő regisztrációval lehet. A regisztráció során szükséges megadni a következő adatokat:

- vezetéknév

- keresztnév

- születési év

- e-mail cím

- jelszó

- a települést, ahol a tanuló iskolába jár

- a tanuló státuszát, ki kell választani a legördülő sávból a diák kategória megjelölésével

- az iskolát, ahová a tanuló jár a legördülő sávból ki kell választani

- az iskolai tagozatot, ahová a tanuló jár a legördülő sávból ki kell választani (középiskola)

- be kell jelölni az Adatkezelési Tájékoztató és díjazás esetén a személyes adatok használatához való hozzájárulást. A meghívó kódhoz nem kell semmit írni.

A jelentkezést (regisztrációt) követően a megadott e-mail címre visszaigazolás érkezik. Ezt követően jelenik meg az applikációban „Virtuális Erőmű Program Fenntarthatóság tanulmányi verseny”-hez tartozó feladatlap, melyet teljesíteni kell. A sikeres regisztrációt követően Google jelszóval is be lehet lépni a V-Go alkalmazásba.

A megjelenő feladatlap kitöltése és elküldése a tanulmányi verseny teljesítését jelenti, azaz a jelentkező részt vett a tanulmányi versenyen.

7. Határidők, a tanulmányi verseny időtartama

Az „MVM Virtuális Erőmű Program Fenntarthatóság tanulmányi verseny” küldetés feladatlapja 2025 május 12-től 2025. június 23-ig tölthető ki.

8. Szülői hozzájárulás

Fontos, hogy amennyiben 18 év alatti diák regisztrál, úgy szükség van a szülő hozzájárulásához, amit egy nyilatkozat kitöltésével és visszaküldésével tudnak megtenni!

A diákok a regisztráció során megadott e-mail címre automatikusan megkapják a szülői hozzájáruló nyilatkozatot. A szülő által kitöltött és aláírt dokumentumot a

v-go@mi6.hu e-mail címre kell visszaküldeni a tanulmányi verseny időszak végéig, azaz 2025. június 23-ig. Az e-mail tárgyában a tanuló nevét fel kell tüntetni. Amennyiben a tanulmányi verseny időszak végéig a szülői hozzájáruló nyilatkozat nem érkezik meg, úgy az adott tanuló regisztrációja és kitöltött tesztje törlésre kerül a tanulmányi verseny időszak lezárása után.

9. A tanulmányi versenyfelhívás dokumentumlistája

- tanulmányi versenyfelhívás

- szülői hozzájáruló nyilatkozat

A dokumentumokban található információkat együttesen kell figyelembe venni.

10. Az értékelés folyamata és szempontjai

A tanulmányi versenyben résztvevők által kitöltött feladatlapokat a V-Go applikáció szervere automatikusan tárolja és az applikáció automatikusan javítja. A csv fájlokban tárolt információk alapján xls formátumba konvertálás után megtörténik a tesztlap eredmények értékelési szempontok szerinti sorba rendezése, mely alapján megállapításra és hitelesítésre kerül a tanulmányi verseny eredménye.

Értékelési szempontok:

- Első szempont a jó válaszok aránya, ami rangsorol.

- Második szempont azonos pontszám esetén a kitöltés időtartama.

- Mindkét szempont azonossága esetén sorsolás dönt a helyezésről.

11. Eredményhirdetés

Az eredményhirdetésre 2025. július 1-én kerül sor a versenyt meghirdető szervezetek honlapján.

12. Díjazás

A tanulmányi verseny végeredménye alapján díjazásban részesül az első 10 helyezett, amelyhez tartozó díjak átadására 2025 őszén a Virtuális Erőmű Program Parlamenti díjátadóján kerül sor. Díjazásban részesül az első 5 helyezett iskola is, ahonnan a legtöbb versenyző vesz részt a tanulmányi versenyben.

Továbbá a Kodolányi János Egyetem Felvételi Szabályzata a 2025-ös Általános- és Pótfelvételi Eljárásra alapján 50 intézményi többletpont adható a tanulmányi versenyen való részvételért, míg 100 intézményi többletpont adható az első 10 helyezett versenyzőnek. Az ehhez kapcsolódó igazolásokat a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft állítja ki a tanulmányi versenyben résztvevők számára. Az igazolást a tanulmányi verseny lezárása után 2025 június 27-ig kapják meg a tanulmányi versenyben résztvevők és a díjazott tanulók a regisztráció során megadott e-mail címre, elektronikusan aláírással ellátott dokumentum formájában.

13. A módosítás joga

A tanulmányi verseny kiírói fenntartják a jogot arra, hogy a tanulmányi versenyfelhívás bármelyik pontját megváltoztassák.

14. A tanulmányi verseny szervezője, további információk

A versenyszervezést és a tanulmányi verseny lebonyolítását a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. végzi a Kodolányi János Egyetem megbízásából a stratégiai együttműködési megállapodásuk alapján. Az adatkezelés szempontjából a két szervezet szabályzata irányadó.

További információk a v-go@mi6.hu e-mail címen és a 06 30 896-5651 telefonszámon kérhetők.

Sikeres részvételt kívánunk!

Székesfehérvár, 2025. május 5.

MVM-V-Go

Légy az energiahatékonyság élharcosa – ismerd meg a Virtuális Erőmű Programot

A fenntarthatóság ma már nemcsak egy választás, hanem egyre inkább gazdasági és társadalmi szükségszerűség. A Virtuális Erőmű Program (VEP) célja, hogy támogassa a vállalatokat, intézményeket és önkormányzatokat abban, hogy hatékonyabbá tegyék energiafelhasználásukat, csökkentsék ökológiai lábnyomukat és hosszú távon fenntartható működést alakítsanak ki.


Most bárki csatlakozhat, és saját ütemében, fokozatosan haladhat előre az energiahatékonyság útján. Te is kíváncsi vagy, hol tartasz? Nézzük, hogyan működik a program.

1. Csináld magad! – Ismerd meg az energiahatékonysági helyzetedet

Egyéni pályázatok

Az első lépés egyszerű és ingyenes: töltsd ki az önértékelő kérdőívet, amely segít feltérképezni szervezeted jelenlegi energiahatékonysági szintjét. Nincs szükség regisztrációra vagy eljárási díjra, egyszerűen csak válaszolj a kérdésekre, és megkapod a részletes elemzést.

A kérdőív 25–60 kérdésből áll, témától és szervezettípustól függően. Segítségével megismerheted:

- Általános környezeti teljesítményedet
- Energiahatékonysági céljaid kialakításának lehetőségeit
- Energiamenedzsment döntéshozatali folyamataid fejlesztési lehetőségeit
- Megújuló energiaforrások beépítésének lehetőségét

2. Tűzz ki célokat! – Válj energiatudatossá

Energiatudatos vállalatoknak
Energiatudatos intézmény
Energiatudatos önkormányzatoknak
Energiatudatos iskoláknak

Ha már ismered az aktuális helyzeted, itt az ideje, hogy tegyél is érte. Az Energiatudatos szint azoknak szól, akik az energiahatékonyságot fontos célként kezelik, és önkéntesen vállalják, hogy csökkentik energiafelhasználásukat.

Ehhez nem kell korábbi sikerekkel rendelkezned – elég, ha elkötelezed magad az energiahatékony megoldások mellett. Azok a szervezetek, amelyek vállalják, hogy csökkentik fogyasztásukat, megkapják az Energiatudatos tanúsítványt, amely bizonyítja elkötelezettségüket a fenntarthatóság iránt.

3. Mutasd be az eredményeidet! – Szerezd meg az Energiahatékony címet

Energiahatékony vállalat
Energiahatékony intézmény
Energiahatékony önkormányzat
Energiahatékony iskola

Ha már nemcsak terveid vannak, hanem tényleges eredményeket is elértél, ideje megmutatni. Az Energiahatékony díj azoknak jár, akik auditált, igazolt megtakarításokat értek el, és ezt szakmai dokumentációval is alá tudják támasztani.

A Virtuális Erőmű Program célja, hogy a legjobb hazai és nemzetközi jó gyakorlatokat összegyűjtse és megossza másokkal. Az elismerés nem csupán egy cím, hanem annak a bizonyítéka, hogy szervezeted kiemelkedő teljesítményt nyújt az energiahatékonyság területén.

4. Segíts másoknak is! – Válj Energiahatékony Mentorrá

A legnagyobb hatást akkor érhetjük el, ha tudásunkat és tapasztalatainkat megosztjuk másokkal. Azok a szervezetek, amelyek nemcsak saját megtakarításaikkal járulnak hozzá a fenntartható jövőhöz, hanem példaképként segítik másokat is, megkaphatják az Energiahatékony Mentor címet.

Ez azt jelenti, hogy aktívan részt vesznek a program népszerűsítésében, megosztják a legjobb gyakorlataikat, és segítik más vállalatokat, intézményeket és önkormányzatokat abban, hogy ők is elérjék energiahatékonysági céljaikat.

Miért érdemes csatlakozni?

- Ingyenes és egyszerű belépési lehetőség
- Személyre szabott elemzés energiahatékonysági helyzetedről
- Konkrét célkitűzések és gyakorlati útmutatás a fejlődéshez
- Elismert tanúsítványok és díjak megszerzésének lehetősége
- Kapcsolatépítés és tudásmegosztás a fenntarthatósági szektorban


Ne maradj le! Kezdj el cselekedni még ma!

Tedd meg az első lépést, töltsd ki az önértékelő kérdőívet, és indulj el az energiahatékonyság felé vezető úton!

KÉT HÉTEN BELÜL NYÍLNAK A VIRTUÁLIS ERŐMŰ 2024-2025-ÖS PÁLYÁZATAI – SOK ÚJDONSÁGGAL

Már csak két hét és útjára indulnak a Virtuális Erőmű Program (VEP) 2024-2025-ös kiírásai.

 

Több újdonsággal is most találkozhatnak először partnereink.

 

A VEP tudományos – tanácsadó testületének irányításával az eredeti célfüggvény megtartása mellett 15 év után átdolgozásra kerültek a Program pályázati felhívásai annak érdekében, hogy az egyes pályázók a saját megtakarítási potenciáljuk kiaknázáshoz képest is el legyenek ismerve és így a „nagyok” mellett a „kicsik”, különösen a KKV-k és a lakossági pályázók saját lehetőségeikhez képesti kiemelt energia-megtakarítása is méltó módon kerülhessen a jövőben bemutatásra és díjazásra.

 

Szintén a kis pályázókat támogatja, hogy a pályázati részvétel több kategóriában ingyenessé válik, s az éves tagdíjak is annál kisebbek lesznek, minél jobban teljesít valaki a megtakarítási potenciáljához képest.

 

Az új VEP pályázati rendszere támogatja a vállalati partnerek esetében azok ESG minősítésének, azaz környezeti, szociális és vállalatirányítási teljesítményének fejlesztését is – ehhez az ESG törvény által előírt kötelezettségek státuszának felmérését elősegítő adatok, információk pályázati bekérésével is összhangba kerültek a VEP felhívásai.

 

A VEP idén először komoly pénzügyi hozzájárulást, lakossági esetben akár 100%-os beruházási támogatást is közvetít azon partnerei részére, aki az EKR, vagy carbon credit rendszerben a VEP-et üzemeltető Mi6 Nkft-vel, mint első jogosulttal dolgoznak együtt. Ennek rendszere is beépült a VEP alapműködésébe, csakúgy, ahogy a szemléletformálást támogató diákversenyek applikációja, ill. a kapcsolt versenyek témái, melyek között 2025-ben a családi házak energetikai korszerűsítése lesz kiemelt fókuszban.

VIRTUÁLIS ERŐMŰ – VIRTUÁLIS VAGYONÉRTÉK – VALÓS MILLIÁRDOK A PROGRAM TAGJAINAK

A Virtuális Erőmű Program (VEP), mely több mint 15 éve katalizál és díjaz energiamegtakarítást célzó beruházásokat Magyarországon 2015-ben tűzte ki célul, hogy a VEP tagok zöld beruházásainak karbon-csökkentési hatását megpróbálja vagyoni értékké alakítani, majd azt pénzesíteni – ennek segítségével pedig kvázi támogatóként megjelenni a zöld fejlesztésekért elkötelezettek irányába.

Kezdetben elsősorban uniós támogatásokat és zöld hiteleket közvetített a VEP partnerei felé – elsősorban KKV-k részére, de 2019-től elindult egy saját támogatási rendszer felépítése is, mely tesztüzemben 2023-ban, éles üzemben pedig 2024-ben jelent meg a piacon.

A vagyonérték fedezete most elsősorban az ún. EKR rendszer kereskedési bevétele, de folyamatban van a carbon kreditek tőzsdei értékesítésének előkészítése is – erre egy egyetemhez kapcsolt KFI projektet is elindítottunk.

Az új modellben a vállalati együttműködések eredményeként több mint 200 e GJ közösen elért energia megtakarításért cserébe közel 4 Mrd, a lakosság részére – ingyenes felújításokat biztosítva a számukra – majd 120 e GJ megtakarításért cserébe közel 2 Mrd Ft vagyoni jogot hoztunk létre és váltottunk aprópénzre.

Ezzel egy közepes falunak megfelelő teljes épületállományt szigeteltünk le részben, vagy egészben, s számos nemzetközi szinten is mintaértékű nagyvállalati fejlesztést tettünk lehetővé, elérhetővé – egy kisváros energiahasználatát elérő csökkentési mértékben.

A generált nemzetgazdasági hasznosság 10 Mrd-os összeértékű rezsitámogatás-kiváltási, adó és járulék-növelési, ill. piac-fehérítési bevételt biztosít a központi költségvetés részére – azaz a program nemzetgazdasági szinten is mintaértékű: szufficites módon valósít meg energia-használati csökkentést.

Ehhez szükség volt az MVM folyamatos, aktív és támogató partnerségére, és a Magyar Kormány EKR rendszeren keresztüli kötelezetti rendszerének vevőoldali aktivitására, melynek fenntartásával, vagy kiterjesztésével a VEP, és más integrátorok akár 2,5 M lakossági háztartást is fel tudnának újítani a lakosság részére teljesen ingyenesen, a költségvetés számára szufficites módon 2050-ig.

Ezt, az EKR rendszer kiterjesztésére is épülő a program-csomagot Nemzeti Épületfelújítási Program (NÉP) néven a Kormány részére is benyújtottuk több csatornán keresztül – részletesen bemutatva annak lehetséges nyereségeit, szíves támogatásukat kérve.

A legjobb projektek a VEP 2025 őszi, immár 15. Parlamenti díjátadóján is bemutatásra kerülnek majd.

Indul az MVM V-Go Kodolányi Egyetemmel közös országos középiskolai versenye, felvételi többletpontok szerezhetők!

Már intézményi többletpontokat ér a Kodolányi János Egyetem felvételijén a 2025/26-os tanévtől az MVM V-Go országos fenntarthatósági középiskolai diákversenyen való részvétel (50 pont) és kiemelkedő helyezések kivívása (100 pont).Ez a Virtuális Erőmű Program (VEP), az MVM és a Kodolányi János Egyetem többéves együttműködésének köszönhető. A tanulmányi verseny 2025 január végén indul, az egyetem felvételi szabályzata alapján a részvétel és a jó helyezés elérése jelentős előnyt kínál  a diákoknak, melyekről az egyetemi nyílt napokon és az Educatio szakkiállításon is tájékoztattuk az érdeklődő diákokat. 


Az Educatio kiállításon az érdeklődők első kézből ismerhették meg az MVM V-Go applikációt, amely interaktív módon vezeti be a fiatalokat a környezettudatosság világába. A standnál a Kodolányi János Egyetem képviselői bemutatták az intézmény fenntarthatósági témájú innovációs programjait, és tájékoztatást nyújtottak az új felvételi rendszer előnyeiről.

Az MVM V-Go versenyeken való részvétel nemcsak egyedülálló szakmai tapasztalatot nyújt, hanem konkrét felvételi előnyt is biztosít. Az országos verseny során kimagaslóan teljesítő diákok a Virtuális Erőmű Program ünnepélyes díjátadóján vehetik át 2025 őszén elismeréseiket és díjaikat a Parlamentben. Az esemény különleges alkalmat nyújt arra, hogy a résztvevők megismerjék egymás innovációit és erőfeszítéseit a fenntarthatóság területén.

A Virtuális Erőmű Program tulajdonosának és a Kodolányi János Egyetemnek a hosszú távú együttműködése nem új keletű, hiszen a Klímavédelmi és Fenntarthatósági Kutatóintézet projektjeiben már évek óta közösen dolgoznak a környezettudatos gondolkodás és az innováció népszerűsítésén. A felvételi során alkalmazott többletpont-rendszer ennek az együttműködésnek az újabb mérföldköve, amely tovább növeli a szemléletformálási célú tanulmányi versenyek presztízsét, és ösztönzi a fiatalokat a környezettudatosság iránti elköteleződésre.

A VEP, az MVM és a Kodolányi János Egyetem  közös célja, hogy a fenntarthatóság szemléletét még több diákhoz eljuttassák, miközben az oktatási rendszer is elismeri az ilyen irányú teljesítményeket. Az új támogatási lforma bevezetése további lehetőségeket nyit a fiatalok számára, hogy szakmai és személyes fejlődésük során a jövő kihívásaira készüljenek.

Zöldfelújítási pályázat, indul az otthonfelújítási program

CSINÁLD A LEGJOBBAL!

CSINÁLD A LEGNAGYOBBAL!

CSINÁLD AZZAL, AKI IGAZÁN ÉRT HOZZÁ!

HOZD KI A LEGTÖBBET ÉS CSÖKKENTSD A REZSID A LEGJOBBAN!

 

Mi6 - VEP - OTTHONFELÚJÍTÁSI PROGRAM START!!!

 

A piacvezető Virtuális Erőmű Program (VEP) történetének eddigi legnagyobb projektjeként hazánk legnagyobb bankjaival, építőanyag- és gépészeti kereskedőivel közösen egyablakos és ingyenes szolgáltatást nyújtunk mindenkinek, aki fel szeretné újítani családi házát.  

 

Első lépésben a JÚLIUS 1-EL induló Otthonfelújítási programot hozzuk el azoknak akik pályázatképesek, és zöld hitel, vagy egyedi kivitelezői, vagy tüzépi ajánlatot azoknak, akik nem.

 

Csak 1 telefon, 1 kattintás, és 2 perc otthonról, vagy az MFB pontokon, vagy az ÚjHáz és a Szatmári boltokban és indulhat is a folyamat.

 

Weboldalunk átalakul, az ingyenes kalkulátor ide kattintva érhető el: https://www.termekinfo.emi.hu/elka

 

Csináld velünk!

Hogy miért?

15 érvünk van:

 

Amit adunk – egyablakosan és kiemelt figyelemmel:

1.:gyors és ügyfélbarát, ingyenes energetikai-beruházási kalkulátort, melyben akár otthonról és maximum 2 perc megállapítjuk, hogy eléri-e az ügyfél a 30%-os megtakarítást, s ezzel az OFP-nek való megfelelőséget, (s amely 10 perces változatban a tervezett beruházást és annak megtakarításait, illetve hamarosan már költségvetést is tervez) – természetesen igény esetén kitöltési segítővel,

2.:gyors, ingyenes hitel-előminősítést,

3.:gyors és ingyenes hitelkérelem,

4.:ingyenes és személyre szabott pályázatírás-támogatás,

5.:a felújítási projekt teljes folyamata alatt a megvalósítását és az elszámolást, ill. a papírozást támogató ingyenes menedzsert – munkaidőben folyamatosan elérhető call center szolgáltatással,

6.:a hitelképes és 30% megtakarítási potenciállal bíró ügyfeleknél energetikai hitelesítés megszervezése néhány munkanapon belül,

7.:a projekthez kapcsolódó 3 db Hiteles Energiatanúsítvány teljes költségének visszatérítése,

8.:ingyenes és garantáltan ÉMI elfogadott anyagkiírás és árajánlat – igény szerint személyes konzultációval, előzetes időpont foglalással, kényelmesen a kereskedő partnereinknél,

9.:igény esetén: ingyenes kivitelezői ajánlat – igény szerint személyes konzultációval, előzetes időpont foglalással, kényelmesen akár házánál, vagy kereskedő partnereinknél,

10.:pályázatnak nem megfelelő ügyfélnek zöld hitel ajánlat, kereskedői zöld voucher, ill. kedvezmény,

11.:ősztől új zöld piactérbe való belépés lehetősége – benne: kedvezményes zöld beruházási hitelek, háztartási gépcsere program, stb,

12.:ingyenes biztosítási fedettségi ellenőrzés – ha szükséges és igényli az ügyfél új kedvezményes (lakás)biztosítási ajánlat,

13.:a Virtuális Erőmű Program (VEP) adott évi lakossági pályázatán való ingyenes részvétel – a kapcsolódó parlamenti díjra való esély és évi 3 beruházás tulajdonosának kiemelt, nagyértékű díjazás,

14.:az ENSz és az Európai Bizottság által is elismert, egyben Kelet-közép Európa legnagyobb fenntarthatósági hálózatához és tudásrendszeréhez való kapcsolódás lehetősége,

15.:hazánk piacvezető bankja és legnagyobb építőanyag – és gépész hálózatának szakértői segítsége.

VEP 2024 Díjátadó Sajtóközlemény

EGY ÉV ALATT REKORD MÉRTÉKŰ - TÖBB MINT 521 MW-OS – ÚJ TELJESÍTMÉNYÉVEL KÖZEL 60%-OT NŐVE, 1.500 MW-OS MÉRETÉVEL MÁR A PAKSI ATOMERŐMŰ TELJESÍTMÉNYÉNEK 75%-ÁT KÖZELÍTI A ZÖLD MEGTAKARÍTÁSOKBÓL ÉPÜLŐ VIRTUÁLIS ERŐMŰ (VEP). A PROGRAM TULAJDONOSA BEJELENTETTE A RÖVIDESEN INDULÓ INGYENES, EGYABLAKOS LAKOSSÁGI KOMPLEX ENERGETIKAI PROGRAMOT – AZ OTP, AZ MBH, AZ ÚJHÁZ ÉS A SZATMÁRI PARTNERSÉGÉBEN

Kőrösi Csaba, ENSZ elnök személyesen nyitotta meg a VEP XIV. Díjátadó gáláját, melyet a Virtuális Erőmű történelmi léptékű, idén nyáron induló lakossági programja miatti felfokozott sajtó és médiafigyelem is övezett.

A VEP, hazánk első számú zöld erőműve 2023. végére átlépte az 1.453 MW névleges teljesítményt, amely 2021-hez képest 86%-os növekedést jelent, s ezzel a Virtuális Erőmű számára akár 2025 végére reális közelségbe került a legnagyobb hazai erőműnek számító Paks megelőzése az erőművi rangsorban, melyet a tulajdonosok még 2 éve is csak 2050-re tartottak elérhető célnak.

A VEP tulajdonosa, Molnár Ferenc beszámolójában kiemelte: soha nem lépett be ennyi önkormányzat, soha nem pályázott ennyi közoktatási intézmény a program 15 éves története alatt, mint most – annyian, hogy át kellett alakítani a Gála forgatókönyvét, hogy a legjobbak díjazása beleférhessen a 3 órás idősávba. Idén először egy kísérleti egyéni diákverseny első három kisiskolás győztese is elismerést kaphatott szüleivel és tanáraival a Parlamentben, amely már előszobája az idén induló, az MVM-V-Go web-applikációra épülő országos online fenntarthatósági versenynek, amely a Pro Filii Alapítvány és az MVM kiemelt támogatása mellett valósul majd meg, és amelynek első helyezései a Kodolányi János Egyetem felvételi rendszerében komoly plusz pontokat is jelentenek majd a korosztályos versenyzőknek.

A VEP teljesítménye CO2 megtakarításban is impozáns: 3 megye teljes éves CO2 kibocsátása, vagy az egész országos kibocsátás 15 %-a a VEP programjában bebankolt éves megtakarítás mennyiség. Az önkormányzati együttműködésben Békés Vármegye teljesített a legjobban.
A legzöldebb város Mórahalom város önkormányzata lett. A vállalati blokkban idén is a nagyvállalatok taroltak: számos nagyvállalati zöld projekt valósult meg VEP partnerségben több tíz Mrd Ft-os összértékben. A legkiemelkedőbb eredményeket az MVM partnerség hozta, melynek nemzetközileg is mérhető eredményei vannak. De azért a több tucat KKV-s beruházási szám is impozáns – főleg, hogy a KKV-k esetében mindez állami és uniós támogatás nélkül, piaci modellben kellett, hogy létrejöjjön.

A VEP tulajdonosának szívéhez legközelebbi, lakossági fronton történt meg a legnagyobb áttörés – emelte ki Molnár: közel 150 ezer lakossági ingatlan komplex energia-hatékonysági és takarékossági felújítása, gépészeti és háztartási gép- és berendezés-cseréje valósulhat meg 2030-ig, melynek megvalósítására hamarosan stratégiai együttműködési megállapodásra kerül sor a következő napokban a VEP program cége az EMZBI, és a két legnagyobb hazai bank, az OTP és az MBH között. Ehhez az együttműködéshez csatlakozott az ország legnagyobb építőanyag kereskedelmi és gépészeti ellátó lánca az Új Ház Zrt., és telephelyei, valamint a Szatmári Kft. és telephelyei.

A szövetség olyan unikális, akár ingyenesen igénybe vehető szolgáltatást hoz létre online és offline módon egyaránt, melyben a néhány héten belül várhatóan hivatalosan is elindításra kerülő otthonfelújítási program, vagy bármilyen egyéb uniós, vagy állami támogatások kezelése és ügyintézése, a finanszírozási, banki és hitelügyek kezelése, a biztosítások bonyolítása, az energetikai modellezések, tanúsítások, tanácsadások, számítások elvégzése komplex, integrált modellben egyablakos módon valósul meg. „Minden terhet leveszünk az ügyfelek válláról.

Elvégezzük a papírmunkát. Hozzuk az uniós és állami pénzeket, intézzük a hitelt és a biztosítást, és egyben országos lefedettséggel biztosítjuk az építő és gépészeti anyagok készletről való rendelkezésre állását. Igény esetén házhoz megyünk a lakosokhoz és a legjobb projekteket további pénz visszatérítéssel, vagy voucherekkel is díjazzuk. Ezzel 3-5 millió GJ megtakarítást hozunk a lakosoknak, egyben 600-800 milliárd Ft-nyi lakossági rezsicsökkentést hajtunk végre 10 évre vetítve úgy, hogy az építőipar rendelésállományát közel ilyen mértékben, az állami bevételeket is 200-300 milliárdos mértékben növeljük – miközben az állam rezsitámogatási kötelezettsége több 100 milliárddal csökkenhet” – mutatta be az új programot Molnár és elsőként a gálán nyitotta meg nyilvánosan is a zoldfelujitas.hu oldalt, melyen a program háttérfelületeként napokon belül minden érdeklődő részére elérhető lesz.

Kitüntetések a Kodolányi napon

A Kodolányi János Egyetem (KJE) tegnapi ünnepi szenátusi ülésén Egyetemi docensi kinevezést kapott a Virtuális Erőmű Program (VEP) tulajdonosa, aki egyben az Egyetem új Klímavédelmi és Fenntarthatósági Kutatóintézetének (KJE KFKI) igazgatója is. Dr. Molnár Ferenc Ph.D. részére a laudációt az Egyetem elnöke, a megtisztelő tudományos kinevezést az Egyetem rektora adta át. Az Intézet a karbonsemlegességi kutatások (benne: ESG, EKR, carbon credit, stb) hazai csúcsintézménye kíván lenne, közben elindulhat az első magyar Fenntartható Fejlődési szakirány megszervezése is. Ezzel a VEP tudományos háttérbázisa tovább erősödhet – éppen a legjobbkor: hiszen 15 éves előkészítés, és stratégiai szövetség-építés után hamarosan elindulhat a VEP első Nemzeti „Kádár-kocka” felújítási programja – amelyben 2030-ig közel 300 ezer vidéki elavult épület felújítását, ill. kapcsolódó gépészeti és háztartási eszközcsere beruházások támogatását célozza majd meg az új program szövetsége. A nagy bejelentésre a Parlamentben kerül sor: 2024. május 24-én.

"Klímavédelemért" nemzeti díjban részesült Dr. Molnár Ferenc

Állami kitüntetések október 23-a alkalmából: a Virtuális Erőmű Program tulajdonosa kapta az idén első ízben átadott „klímavédelemért” nemzeti díjat

Az október 23-i ünnepségsorozat részeként került sor több magasszintű állami kitüntetés átadására.

Idén először ítélte oda a Magyar Kormány az energiaügyi miniszter döntése alapján a „klímavédelemért” nemzeti díjat, melyet több mint 20 éves, a klímavédelem és a fenntartható fejlődés területén elért, nemzetközileg elismert tudományos, társadalmi és gazdasági tevékenységeinek elismeréseképpen Dr. Molnár Ferenc, a Virtuális Erőmű Program (VEP) tulajdonosa, a Kodolányi János Egyetem intézetvezetője kapott meg.

Molnár javaslattevője és vezető tervezője volt 2007-ben az első magyar Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia elkészítésének, majd 2009-ben alapított, azóta világsikerré vált mintaprojektje, a Virtuális Erőmű Program eredményeinek is köszönhetően 2015-ben Európai Bizottsági, 2017-ben köztársasági elnöki, 2018-ben ENSz, 2021-ben Príma Primisszima alapítványi elismerésben részesült.

Ezt koronázta meg a mostani állami elismerés, mely azért is különösen megtisztelő, mert Molnár Magyarországon elsőként kapta meg a díjat.

A VEP tulajdonosának a kitüntetést Dr. Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony adta át más állami kitüntetések mellett október 24-én Budapesten. Molnár a Jóisten mellett feleségének köszönte meg, hogy idáig eljutott, aki 13 éve otthonról segíti őt munkájában és olyan szerető és stabil hátteret biztosít a gyermekek nevelésében és a család összetartásában, amely lehetővé tette ezen eredmények elérését a számára. Kiemelte: az elismerés nagyon jól esik, de a kemény munka folytatódik: a VEP idén rekord mértékben 200 MW felett növekszik, és egyre közelebb a paksi méret elérése – közben pedig új karbonkredit kereskedőház felépítésén is dolgozik.

2023-ban is „Energiatudatos Vállalat” a BKV

Hetedszer nyerte el az „Energiatudatos Vállalat” címet a BKV a Virtuális Erőmű Program által indított Energiahatékonysági Kiválósági Pályázaton. A Társaság a 2022. téli és a 2023. nyári időszakban alkalmazott energiatakarékossági intézkedéseinek köszönhetően összesen 2,4 milliárd forint költségmegtakarítást ért el.

 

A BKV évek óta részt vállal a Virtuális Erőmű Program által kitűzött célok megvalósításában, azaz abban, hogy minél nagyobb megtakarítással járuljon hozzá egy virtuális erőmű „felépítéséhez”. A program célja, hogy összegyűjtse, rendszerezze, számszerűsítse és közzé tegye a vállalkozások energiahatékonyság terén elért eredményeit. A BKV – a programhoz kapcsolódó vállalások részeként, idén már nyolcadik alkalommal – Energiahatékonysági Szakmai Fórumot szervezett, amelyen az előadók ismertették az eddig elért eredményeket, a következő időszak terveit, és lehetőség nyílt a tapasztalatok megosztására, további hasznos tudás megszerzésére is.

 

Energiatudatos, felelős nagyvállalatként a BKV hosszú ideje törekszik arra, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyom mellett végezze mindennapi tevékenységét. A főváros legnagyobb közlekedési szolgáltató cége az elmúlt években megvalósult, energiahatékonyságot javító fejlesztéseivel évi csaknem 35 000 tonna szén-dioxid csökkenést ért el. A Szakmai Fórum előadói arról számoltak be, hogy a megújuló járműparknak köszönhetően a BKV-s utazások kétharmada elektromos energiával működtetett járművel történik. A metróknál, villamosoknál a visszatáplálás alkalmazásával is lehetőség nyílik az energiahatékonyság növelésére, emellett folyamatosan javul a telephelyek energiatakarékossága is. Az elmúlt években a BKV 15 helyszínen korszerűsítette a világítást, 8 telephelyen pedig a fűtési rendszert, amivel nagyságrendileg 1000 háztartás éves átlagos földgázfogyasztásával egyenlő megtakarítást ér el évente. A BKV az Akácfa utcai székházában, a Kelenföldi és a Cinkotai buszgarázsban, valamint a Hungária kocsiszínben korszerű napelemes rendszert telepített, amelyek nem csak a szén-dioxid kibocsátást, de a vállalat költségeit is csökkentik.

 

Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója bejelentette, hogy a Társaság 20 telephelye az elmúlt téli időszakban alkalmazott energiatakarékossági intézkedéseknek köszönhetően az összes megtakarításból 1,8 milliárd forint földgázköltség-megtakarítást ért el. Az eredményhez hozzájárultak azok a rendkívüli intézkedések is, mint az irodai és telephelyi hőmérséklet-maximalizálás vagy a Home Office-ban végzett munka, ezért a vezérigazgató megköszönte a dolgozók pozitív hozzáállását és áldozatvállalását. Bolla Tibor a 2022. évi őszi-téli, valamint a 2023. nyári kiemelt energiamegtakarítási időszakban a legnagyobb megtakarítást elérő Szépilona Kocsiszín dolgozóinak elismerést adott át.

Újabb energiatudatos pályázatokat díjaztunk az AlmaZöld gálán

A Fenntarthatósági Témahét és a Virtuális Erőmű Program tulajdonosai együttműködtek az energiatudatos és energiahatékonyság témájában. Ennek keretében a VEP biztosította az energia témájú tananyagokat az FTH-n résztvevő iskoláknak.
Az FTH és a VEP energiatudatos pályázati felhívásukat is összehangolták, melynek keretében
számos iskola nyújtotta be pályázatát. A következő iskolák részesültek közös díjazásban az AlmaZöld Díjátadó Gála keretében;

Közép-Magyarország:
1. Dunaújváros
2. Szank
3. Budapest Kosztolányi Dezső Gimnázium

Nyugat-Magyarország:
1. Mosonmagyaróvár
2. Magyarlak
3. Győr

Kelet-Magyarország:
1. Békéscsaba
2. Törökszentmiklós
3. Füzesabony


A VEP a 2022-es saját iskolai díjait is átadta a Parlamentben ünnepélyes díjátadó keretében. Energiatudatos iskola és Energiahatékony Iskola kategóriákban.
A 2023-as Energiatudatos Iskola és Energiahatékony Iskola pályázatok augusztus 18-ig nyitva állnak az érdeklődők előtt.

Fotó: Hajnal Péter, SBH Images

A Gárdonyi Géza Általános Iskola diákjai Pilisvörösváron jártak.

A Virtuális Erőmű Program tulajdonosa a Fenntarthatósági Témahét kiemelt együttműködő partnereként számos ponton segítette a témahét sikeres megvalósítását, többek között önkéntes óralátogatásokkal és a vállalati mentorpartnerek mozgósításával. A VEP támogatásával és szervezésében a Fenntarthatósági Témahét keretén belül a Saint-Gobain Hungary Pilisvörösvári székhelyén látta vendégül a Gárdonyi Géza Általános Iskola diákjait. A diákok egy rövid, de informatív előadáson vettek részt, utána pedig betekintést nyerhettek a Saint-Gobain "birtokba", ahol a bánya és a gépek mellett az ökoszisztéma fennmaradásáért telepített racka juhok is érdekességként szolgáltak

A Virtuális Erőmű Program kiemelt mentorvállalata, a Saint-Gobain segítséget nyújtott a Gárdonyi Géza Általános Iskolának

A Virtuális Erőmű Program kiemelt mentorvállalata, a Saint-Gobain segítséget nyújtott a Gárdonyi Géza Általános Iskolának

A Virtuális Erőmű Programban létrejövő szakmai együttműködések, hálózatépítés ismét praktikus segítséget hozott egy iskolába.  Az EU és ENSZ díjas energia és klímapolitikai együttműködés, a Virtuális Erőmű Program kiemelt mentorvállalatának, partnerének, a Saint-Gobain Hungary Kft-nek nemcsak a fenntartható fejlődés, az egészségfejlesztés és a hulladékmentes működés a fontos, hanem a társadalmi felelősségvállalási politikája keretében kiemelten támogatja a jövő generációt - a gyermekeket is.

A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft -nek (MI6), a VEP tulajdonosának kiváló lehetőséget nyújt a program arra is, hogy a VEP-ben résztvevő partnereket összekapcsolja a fenntarthatóság számos kérdéskörében és a társadalmi felelősségvállalási akciók célzott hasznosulását is elősegítse. A MI6 folyamatosan biztosítja az iskoláknak a térítésmentes programjait, képzéseit a fenntarthatóság, a klímavédelem és a hulladékgazdálkodás témakörében egyrészt tanórai foglalkozások keretében, másrészt on-line módon is (pl. V-Go applikáció). Az iskolák fenntarthatóság terén megvalósult fejlődését pedig a Virtuális Erőmű Program iskolai pályázati rendszere méri évről-évre.

A Gárdonyi Géza Általános Iskola (Gárdony) rendszeres résztvevője a VEP iskolai programoknak, a VEP élmezőnyében van, hiszen többször elnyerték már az Energiatudatos Iskola és az Energiahatékony Iskola címet, valamint rendszeresen részt vesznek a fenntarthatóság terén meghirdetett iskolai programokon.

A Saint-Gobain kiemelt vállalati mentora és többszörös díjazottja a Virtuális Erőmű Programnak. A vállalat társadalmi felelősségvállalási politikájának fókuszában régóta ott van a gyermeknevelési, oktatási, szakképzési intézmények támogatása infrastrukturális beruházásokkal, a gyakorlati képzés támogatásával, illetve technológiai javaslatokkal.   

A Saint-Gobain 2018 óta folyamatosan valósítja meg az Iskolamosdó Felújítási Programot, melynek célja az esztétikus, de főként biztonságos és higiénikus iskolai illemhelyek kialakítása.

Piros Attilának, a cég vezérigazgatójának köszönhetően most lehetőség nyílt a Gárdonyi Géza Általános Iskola (Gárdony) infrastrukturális fejlesztésére, melynek során megújult az iskola belső tere. A közel egymillió forintos beruházással a diákok új öltözőszekrényeket kaptak, melyet örömmel vettek birtokba.




KÖZEL AZ 1.000 MW! 2022-BEN IS NAGYOT LÉPETT ELŐRE A VEP, HAZÁNK ELSŐ SZÁMÚ ZÖLD ERŐMŰVE

Az idei év első 11 hónapjában a 2021-es évhez képest közel 20%-os kapacitás növekedéssel, 932 MW fosszilis energia-kiváltási mértékkel, és emellett számos kiemelkedő eredménnyel zárt a Virtuális Erőmű Program (VEP), ami ezzel stabilizálta a 2. helyét az erőművi rangsorban és amely ilyen növekedési ütemmel 2050 helyett már 2030-ban lekörözheti Paksot.

 A VEP eredménye azért is egyedülálló, mert Kelet-közép Európa vezető fenntarthatósági programjának csapata és annak partneri nem csupán tovább tudták vinni a több mint 10 éve töretlen növekedést, de – már egy kiemelkedően magas bázisról – emelték annak dinamikáját is, és ezzel 2022. végére elérik az 1.000 MW lélektani határt jelentő fosszilis energiát kiváltó, auditált megtakarítási méretet.

 A megvalósult és ezzel a zöld erőművet növelő beruházási eredmények mellett a VEP 2022-ben számos egyéb, kiemelkedő eredményt ért el – mondta el Molnár Ferenc, a VEP tulajdonosa: az állami blokk legnagyobb eredménye, hogy az erőmű stratégiai együttműködést indított el az Országos Kórház Főigazgatósággal (OKFO), melynek eredményeképpen már idén a kórházak közel fele belépett a VEP-be (45 intézmény), és még idén elindul a 2. ütem, melynek célja, hogy 2023 végére minden kórház legalább energia-tudatos VEP-intézmény legyen. Az önkormányzati együttműködésben Pest, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye teljesített a legjobban – ezekben az önkormányzatok 15-20%-a lépett be idén a VEP-be. Fejér megye ezzel átlépte a 75%-os lefedettséget, melyet az év vége előtt önálló, FEVEP alapítással is megkoronázott, helyszínt biztosítva az első Fejér megyei díjátadónak is. Több száz önkormányzati SECAP és klímastratégia és egyéb fenntarthatósági elemzés is készült 2022-ben a VEP szakértői műhelyében – ezzel ezen a piacon is abszolút vezetővé vált az erőmű.  

A vállalati blokkban idén a nagyvállalatok taroltak: közel 100 nagyvállalati zöld projekt valósult meg VEP partnerségben több mint 100 Mrd-os összértékben. A legkiemelkedőbb eredményeket a Saint Gobain partnerség hozta, melynek nemzetközileg is mérhető eredményei vannak. De azért a több 100-as KKV-s beruházási szám is impozáns – főleg, hogy a KKV-k esetében mindez állami és uniós támogatás nélkül, piaci modellben kellett, hogy létrejöjjön.

A VEP tulajdonosának szívéhez legközelebbi, lakossági fronton történt meg a legnagyobb áttörés – emelte ki Molnár: közel 100 e új személyes és ezt is jóval meghaladó online aktív elérés és közel 500 e fős új passzív elérés mellett az ország legnagyobb zöld szemléltformálási programjává is vált a VEP – ebben a MAVÍZ és az ország legtöbb Vízügyi cége is partnere volt.

Ezzel párhuzamosan hivatalos döntés megszületett arról, hogy közel egy éves tárgyalás sorozatot követően a VEP-et üzemeltető Mi6 Nkft a Kodolányi János Egyetemmel közösen új, regionális piacvezetői ambíciókkal induló egyetemi Fenntarthatósági és Klímavédelmi Kutató Intézetet alapít meg még 2022. decemberében. Ezzel a VEP és társprojektjei a teljes oktatási paletta tantárgyainak részévé válnak és megerősödik a VEP tudományos háttérbázisa is.

És ami talán még ennél is fontosabb lehet a jövőre vonatkozóan: a VEP munkatársai, Big4-os szakértőkkel és a Saint Gobain piaci modellezőivel közösen elkészítették Magyarország új, innovatív, fenntarthatósági szemléletű lakossági és KKV-s rezsicsökkentési programját, annak teljes pénzügyi elemzésével, melyben 0 Ft önrész melletti, innovatív ESCO modellel akár 1,5 M lakossági és 250 e KKV-s ingatlan újulhat meg 10 éven belül, ha a Kormány is támogatja a javaslatot, melyet, annak teljes leiratával együtt a VEP tulajdonosa megküldött Magyarország miniszterelnökének – szíves felhasználásra, felajánlva az együttműködéshez a VEP teljes szakmai hátterét és kapacitását.

Ha ez a projekt eredményes lenne, az nagyobb közgazdasági eredményt hozna, min Paks 2, vagy a teljes 7 éves uniós ciklus forrásainak teljes gazdasági hatása – miközben az ország 2030-ra elérné az energia-függetlenséget és piaci árszint mellett is kb. feleződne a lakosság és a KKV-k rezsije.

FEJÉR MEGYÉBEN IS ELINDULT A VIRTUÁLIS ERŐMŰ PROGRAM (VEP) – EZZEL MÁR A 4. MEGYEI VIRTUÁLIS ERŐMŰ IS ÜZEMBE ÁLLT MAGYARORSZÁGON

A FEVEP – AZAZ FEJÉR MEGYEI VIRTUÁLIS ERŐMŰ – AZ ELSŐ OLYAN TÉRSÉGI VEP, AMELY A TAVALY MEGKÖTÖTT NEMZETI KLÍMAVÉDELMI SZÖVETSÉG (NKSZ) MODELLJÉRE ALAPUL ÉS EGYBEN A VEP TÉRSÉGI DECENTRALIZÁCIÓJÁNAK TESZTPROJEKTJE IS. A FEVEP-PEL ORSZÁGOSAN ELSŐKÉNT HAZÁNK VEZETŐ KLÍMAVÉDELMI ÉS FENNTARTHATÓSÁGI PROJEKTJÉNEK TELJES HELYI (MEGYEI) TÜKÖRPROJEKTJE IS MEGVALÓSULT FEJÉR MEGYÉBEN – PÉLDÁTLAN TÁRSADALMI SZÖVETSÉGRE ÉS EGY ÚJ VEP MEGYEI LISZENSZRE ÉPÜLVE, SAJÁT TÉRSÉGI KIVÁLÓSÁGI VERSENNYEL, DÍJÁTADÓVAL ÉS OKTATÁSI MODULLAL – A MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT VEZETŐ SZEREPVÁLLALÁSA MELLETT.

 

A decentralizált modell és a helybe adott licencia, egyben a VEP központ által módszertanilag támogatott és ellenőrzött megvalósítás minden várakozáson felüli magas részvételt és elsöprő sikert aratott, mind az önkormányzati, mind az iskolai és diák pályázatok esetében.

A VEP jogtulajdonosa, Dr. Molnár Ferenc alapító beszédében kiemelte a helyi közösség erejét és szerepét a sikerben, és azt, hogy a korábban legnagyobb társadalmi szövetséget maga köré szervező BAVEP (Baranya Megyei VEP)-et is messze meghaladó társadalmi szerződés köttetett Fejérben az állam, az önkormányzatok, a vállalkozói szövetségek, a szakmai szervezetek, az egyetemek és kutatóhelyek, a civilek és az egyházak, továbbá a jövő generációkat is képviselő oktatási és szakképző központok közös belépésével, amit a szereplők programokban vállalt aktív szerepvállalás is megerősített.  

Molnár külön köszöntötte a számos díjazott diákot és kiemelte: volt olyan iskolai projektelem, amire önmagában 1.000 diák pályamű érkezett be, de az is példa nélküli, hogy a teljes oktatási blokkban pályázó diákok száma meghaladta a megyei aktív alap és középfokú oktatásban részt vevő diákok számának 10%-át.

Szintén röviden bemutatta azt az Új Nemzeti Fenntarthatósági Rezsicsökkentési Programot (ÚNFRM), amelyet a VEP az utóbbi fél évben BIG4-os tanácsadókkal és számos nemzetközi kutatóval közösen dolgozott ki,  és amit éppen a napokban nyújtott be a Miniszterelnök úr felé hivatalosan is, s amely a teljes lakosság energetikai rezsicsökkentésének fenntartható és piaci modelljét tartalmazza javaslatként, de már konkrét piaci teszt projekt eredményekkel és teljes energetikai és pénzügyi modellezéssel és számításokkal.

{ postion: fixed; left: 0; bottom: 0; right: 0; }