Az agrártámogatások rendszere átalakulóban van: Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (CAP/KAP) az idén július elején született Európai Bizottsági javaslat fényében drasztikusan átalakul a 2023-2027-es ciklus lezárultával. A minden szereplőt eddig azonos bázison dotáló területalapú finanszírozás visszaszorul, s a támogatási rendszer a jövőben a fenntartható agrárgyakorlat meghonosítását, az alacsony szénlábnyommal járó technológiák bevezetését és potenciálisan az EU CRCF-ben bevezetett karbonkreditek támogatási alapba vonását tűzheti zászlajára. Ez nem csak az EU fenntartható gazdaságfejlesztési céljaihoz és a környezeti indikátorok javításához járul hozzá, hanem gazdasági előnyökkel is jár, s az agrárium szereplői az eddig megszokott támogatási formák helyett új forrásból részesülhetnek további jövedelemben. Felkészülve a CAP-al járó új lehetőségekre, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. (MI6) élen jár a karbonkredit-alapú megoldások fejlesztésében és a fenntartható gazdaságfejlesztés támogatásában.
Az Európai Unió agrár támogatási rendszere jelentős átalakulás előtt áll. Vérhatóan a 2028-al induló finanszírozási ciklustól kezdődően az új Közös Agrárpolitika irányelvei mentén a hagyományos, területalapú támogatási forma fokozatosan átadja a helyét egy fenntarthatósági elveken alapuló rendszernek, amelyben a finanszírozási lehetőségek az agrárium szereplőit a valós teljesítményük és a tágabb társadalmi célokhoz való hozzájárulásuk alapján támogatják, nem pedig egyszerűen a földterületük mérete alapján. A változás irányát egy idén júliusban benyújtott, a Közös Agrárpolitikára vonatkozó javaslat (mely természetszerűen viszi tovább az EU fenntarthatósági törekvéseit) és az ehhez szorosan kapcsolódó Európai szén-dioxid kivonási és hitelesítési rendszer, a karbonkrediteket harmonizáló CRCF szabályozás metszete adja:
A KAP reform fő célkitűzései:
Csökkenne a területalapú támogatás éves összege, itt néhány konkrétum is szerepel a javaslatból. A 20 ezer és 50 ezer euró közötti, egy mezőgazdasági termelőnek nyújtandó támogatás összegét 25 százalékkal csökkentenék, míg az 50 ezer és 75 ezer euró közötti éves jövedelemtámogatás összegét 50 százalékkal vennék vissza, a 75 ezer és 100 ezer euró közötti éves jövedelemtámogatás összegét pedig 75 százalékkal mérsékelnék.
A javaslat szerint ráadásul a területalapú jövedelemtámogatás teljes összege nem lehetne magasabb, mint százezer euró.
A jövőbeni változások, valamint a dotációs rendszer megújítása az alábbi dimenziók mentén történne meg:
Gazdasági fenntarthatóság tengelyén az agrárium szereplőinek jövedelmének biztosítása, versenyképességük növelése és az élelmiszerláncban elfoglalt pozíciójuk javítása.
A környezeti fenntarthatóság tengelyén a klímaváltozás kezelése, a környezet védelme, a tájak és a biológiai sokféleség megőrzése.
A társadalmi fenntarthatóság dimenziójában a generációs megújulás támogatása a mezőgazdaságban, felélénkülő vidéki közösségek létrejöttének biztosítása, valamint az élelmiszer- és egészségügyi minőség védelme.
Az új KAP rugalmasságot kíván biztosítani, így a tagországok országok nagyobb rugalmasságot kapnak az intézkedések helyi körülményekhez és adottságokhoz való igazításában. Összességében a KAP reform célja egy fenntarthatóbb, hatékonyabb és méltányosabb agrárpolitika létrehozása Európa számára, amely egyensúlyt teremt a gazdasági, környezeti és társadalmi szempontok között.
Hogyan kapcsolódik mindehhez a karbon kredit?
A karbonkredit egy tonna olyan szén-dioxidot jelent, amelynek kibocsájtását elkerültük (pl. megelőző intézkedéssel) vagy légkörbe bocsátása után technológiai vagy természeti eszközökkel (pl. erdőtelepítés) megkötöttünk és tartósan (több évtizedre) kivontunk a körforgásból. Kreditté akkor válik, amikor a megkötött mennyiséget egy elismert hitelesítő és verifikátor intézet ellenőrzi és a szén-dioxid megtakarításról hiteles bizonyítványt állít ki, kereskedhető értékpapír formájában.
A 2024 decemberében elfogadott CRCF szabályozás által legitimált és így megkeletkeztethető és kereskedhető karbon kreditek túlnyomó többsége pont az agrárium fenntartható működéséhez kapcsolódik, így például az erdőtelepítés és fenntartható erdőgazdálkodás, a kapcsolódó körforgásos faipar, talajkímélő földművelés, stb. mind olyan gazdálkodási forma, melynek pozitív hasznosságait és támogathatóságát a KAP is elismeri (azaz a jövőben is kiemelten támogatható tevékenységek) és az újonnan létrejövő szabályozott karbon kredit piacon is prémium terméknek minősül. Azaz, az új szabályozásnak megfelelően működő agrárpiaci szereplők a jövőben több támogatási/finanszírozási formát érhetnek el karbonkreditek megkeletkeztetése és a KAP célspecifikus működési formák választása által.
Hogyan segít az MI6?
A karbonkredit-alapú finanszírozás területén Magyarországon is zajlanak előremutató fejlesztések. A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. (MI6) már évek óta dolgozik a karbonkredit rendszerek és a CO2-megtakarítások mérésének és elemzésének fejlesztésén. A szervezet évtizedes tapasztalattal rendelkezik az üvegházgáz kibocsájtáshoz kapcsolódó regiszterek fejlesztésének és mintaprojektek mérésének területén, és a jövőben is támogatni kívánja az agrárszektor szereplőit az átállásban – segítve őket abban, hogy könnyebben alkalmazkodjanak az új követelményekhez.
A MI6 a hazai innovációs ökoszisztéma aktív szereplője célja, hogy a karbonkrediteken alapuló agrártámogatási modell hazai bevezetéséhez és működtetéséhez olyan tudásbázist és technológiai támogatást biztosítson, amely a kis gazdaságokat és nagyobb szereplőket egyaránt elérhető és fenntartható megoldásokhoz juttatja. Bővebb információ: www.mi6.hu
További információkat az alábbi linkeken talál az olvasó